powietrzawiedza
Szkoła bez smogu, czyli o jakości powietrza i mobilności aktywnej

W naszej nowej publikacji “Szkoła bez smogu” pokazujemy, że to my sami, każdego dnia podejmując decyzję, o sposobie przemieszczenia się jesteśmy odpowiedzialni za jakość naszego zdrowia a także życia.

powietrzarowerem
Nie bądź szoferem – zostań pasażerem

Wybierając komunikację zbiorową podróżujemy nie tylko wygodnie, ale z pożytkiem dla siebie. Wiele osób już zauważyło, że kiedy nie skupiamy się na prowadzeniu pojazdu, możemy do woli czytać, rozmyślać, planować…

powietrzarowerem
Chodnik nie parking

Naturalnym miejscem dla pieszych jest chodnik. Jednak kiedy staje się on parkingiem dla pustych samochodów, dobrej i bezpiecznej przestrzeni dla pieszych nagle ubywa. Zastanawiamy się dlaczego? Czy tak musi być? Czy naprawdę mamy schodzić na jezdnię i narażać życie, aby ominąc parkujące samochody?

powietrzarowerem
Rower daje oddech

Przekona się o tym każda osoba, która choć na jeden dzień przesiądzie się z samochodu właśnie na rower. Wybierając podróżowanie rowerem jesteśmy wolni od korków. Możemy omijać drogi z dużym natężeniem ruchu. Przemieszamy się w tempie wyznaczonym przez nas.

lokalnierowerem
Zostaliśmy organizacją współpracującą przy programie STARS – Rowerem do szkoły

Czym jest program STARS? Sustainable Travel Accreditation and Recognition for Schools. Nauczyciele i uczniowie z 31 krakowskich szkół podstawowych kontynuują rozpoczętą jeszcze w 2012 roku kampanię polegającą na pracy na rzecz zwiększenia liczby uczniów przyjeżdżających do szkoły rowerem, hulajnogą lub przychodzących pieszo.

powietrzawiedza
Szkolenie INSPIRATORIUM – edukacja globalna dla trenerów i trenerek antysmogowych

Zapraszamy Was do udziału w INSPIRATORIUM – szkoleniu z edukacji globalnej dla trenerów/trenerek antysmogowych, poświęconemu tematyce zanieczyszczenia powietrza, zmian klimatu, demokracji i zrównoważonemu rozwoju. Szkolenie odbędzie się w Słupsku w dniach 1-4.10.2017.

powietrzarowerem
III Ogólnopolski Zlot Cargo Bike we Wrocławiu

W dniach 9-10 września 2017 r. odbędzie się III Zlot Cargo Bikes. Tym razem rowerzystki i rowerzyści oraz ich niesamowicie użyteczne w miastach rowery spotkają się we Wrocławiu. Zeszłoroczny Zlot odbył się w Krakowie. Teraz nadarza się idealna okazja do wspomnień.

powietrzazielono
Wiedeń przykładem dla Krakowa. Dobra przestrzeń, transport, zieleń w mieście

Wciąż uczymy się, jak tworzyć miasta przyjazne dla ludzi i przyrody. Chcemy, by miasta rozwijały się w myśl idei smart city, gdzie możliwie wszystkie obszary życia są traktowane jako ważne, stanowiące całość, jak żyjący organizm, aby i technologie i przyroda pozostawały w równowadze.

powietrzawiedza
Smog i edukacja globalna – dlaczego nie!

W sierpniu 2017 r. oficjalnie rozpoczęliśmy nowy projekt, w którym chcemy połączyć edukację na rzecz ograniczania zanieczyszczenia powietrza z edukacją globalną. Zwracamy tu szczególnie uwagę na zmiany klimatu i ich konsekwencje dla krajów globalnego Południa i Północy oraz zrównoważony rozwój.

lokalnie
Środowisko nie obroni się bez niezależnych sądów

Apel organizacji ekologicznych w sprawie niezależnych sądów. Dzięki niezależnym sądom, obywatel nie jest bezsilny w sporze z władzami. Dzięki niezależnym sądom, środowisko nie jest bezbronne w starciu z człowiekiem. Nie ma prawidłowej ochrony środowiska bez niezależnych sądów.

powietrzawiedza
Warsztaty “Czyste powietrze i mobilność aktywna” w roku szkolnym 2017/2018

Zachęcamy do zgłaszania klas na bezpłatne warsztaty. Oferta skierowana jest do szkół z Krakowa (lub województwa małopolskiego po indywidualnym uzgodnieniu szczegółów), zarówno do uczniów szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych.

powietrzazielono
Rodzinny Piknik Ekologiczny “Dbam o zieleń i czyste powietrze”

W sobotę, 20 maja 2017 r. zachęcamy do spotkania w Parku Jordana na corocznym Pikniku Rodzinnym “Dbam o zieleń i czyste powietrze”. Dla najmłodszych mieszkanek i mieszkańców Krakowa przewidziane jest wiele atrakcji takich jak gry i zabawy, występy dzieci. Zapraszamy od godz. 11.00.

powietrzawiedza
Scenariusze zajęć “Smog w szkole” – wydanie drugie, poprawione

Ostatnie dwa lata pracy ze scenariuszami “Smog w szkole, czyli o zanieczyszczeniu i poprawie jakości powietrza”, czyli kolejne godziny warsztatów skłoniły nas do wprowadzenia aktualizacji w publikacji. Oddajemy w Państwa ręce materiał, z którym pracowaliśmy z zespołem edukatorek i edukatorów przez ponad 200 godzin lekcyjnych.

lokalniepowietrza
Kraków i Małopolska od 1 lipca 2017 r. oczyszczają powietrze

Od momentu kiedy w styczniu br. Sejmik Województwa przyjął uchwałę antysmogową dla Małopolski, wyłączając Kraków z przyczyn oczywistych, rozpoczęło się pewne zamieszanie (Kraków ma własne przepisy uchwalone rok wcześniej, które wejdą w życie 1.09.2019 r.).

lokalniezielono
Program małej retencji wód opadowych w Krakowie w 2017 roku

Od 2014 roku Gmina Miejska Kraków realizuje program ochrony i gospodarowania zasobami wodnymi dla miasta Krakowa na mocy uchwały z 2013 roku w sprawie przyjęcia programu “Krakowski program małej retencji wód opadowych”.

lokalniezielono
Liberalizacja przepisów ochrony drzew – intencje zmiany ustawy i jej skutki

Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Krakowie organiuje dyskusję pt. “Liberalizacja przepisów ochrony drzew – intencje zmiany ustawy a jej skutki”. Temat przewodni jest nie tylko ciekawy, co ważny dla nas wszystkich.

lokalniewiedza
Pakiet edukacyjny “Jedz lokalnie, myśl globalnie!

Powstał pakiet edukacyjny “Jedz lokalnie, myśl globalnie!”. Pakiet przeznaczony jest do prowadzenia zajęć z uczniami i uczennicami z II, III i IV etapu edukacyjnego. Publikacja poświęcona jest w całości tematyce żywności w zglobalizowanym świecie. Tematyka ta jest niezwykle ważna dla naszego życia, bo codziennie każdy i każda z nas podejmuje jakiś wybór konsumencki.

lokalniepowietrza
Sejmik Województwa przyjął uchwałę Małopolska Antysmogowa

Szansa na rzeczywistą poprawę jakości powietrza w województwie małopolskim staje się faktem. Zaczekamy co prawda jeszcze kilka lat na wdrożenie wszystkich zapisów uchwały, ale to właśnie Sejmik Województwa Małopolskiego, w dniu 23.01.2017 r. przyjął pierwszą uchwałę regulującą kwestie smogu w skali ogólnowojewódzkiej.

lokalniepowietrza
23.01.2017 Sejmik Województwa będzie głosował na Antysmogową Małopolską

Małopolska zbliża się wielkimi krokami do rozwiązania jednego z największych problemów regionu. Przebiegowi obrad nad projektem uchwały antysmogowej można się będzie przyglądnąć osobiście, przychodząc na Sesję Sejmiku, ul. Racławicka 56, od godz. 10.00.

lokalniepowietrza
Konsultacje społeczne przed głosowaniem nad małopolską uchwałą antysmogową

Już tylko do 5 stycznia 2017 roku możemy zająć stanowisko biorąc udział w konsultacjach społecznych projektu tzw. uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego. Jednocześnie zachęcamy do wzięcia udziału w wysłuchaniu publicznym.

lokalniewiedza
Jak doPIESIć miasto? Czyli o standardach pieszych w Krakowie i Lublinie

Sprawy pieszych i ich potrzeby wypływają na pierwszy plan. To temat, o którym coraz więcej rozmawia się i pisze w Krakowie. Śladem wielu miast na świecie, w Europie, w Polsce od rozmów o potrzebnie zmiany i naprawy przechodzimy do czynów. Zachęcamy do przyjścia. Posłuchania, zabrania głosu. 14 grudnia 2016 r. (wtorek), Centrum Obywatelskie Kraków, ul. Reymonta 20, Kraków.

lokalniewiedza
Razem dla pokoju – Gra Fair Train w Katowicach

Od 18-tu lat w trzecim tygodniu listopada odbywa się Tydzień Edukacji Globalnej. Tegoroczny TEG odbędzie się pod hasłem „Razem dla pokoju”. W całej Europie w szkołach i instytucjach odbywają się wtedy spotkania, projekcje filmów, warsztaty, happeningi i koncerty, a uczniowie i uczennice śląskich szkół wezmą udział w grze miejskiej „Fair Train”, w Katowicach w dniu 16-tego listopada.

lokalniewiedza
Przewodnik po Rolnictwie Wspieranym przez Społeczność

Rolnictwo Wspierane przez Społeczność (RWS) to model współpracy drobnych gospodarstw rolnych oraz konsumentów opartej na bezpośrednim kontakcie i wzajemnym wsparciu. Chodzi w nim o solidarne inwestowanie w działalność i rozwój lokalnych rodzinnych gospodarstw rolnych, a zarazem umożliwienie odbiorcom dostępu do świeżej, zdrowej żywności po przystępnej cenie.

lokalniezielono
Miejskie Ogrody wystawa w Krakowie

Mobilna instalacja „Miejskie ogrody”, którą można zobaczyć w Galerii Kazimierz w Krakowie od 7 do 21 listopada 2016 r., przedstawia konkretne narzędzia pozwalające na efektywne prowadzenie miejskich upraw. Przedstawione rozwiązania przygotowane są zgodnie z zasadami zrównoważonego rolnictwa i bioróżnorodności, dzięki czemu przyszłe uprawy będą pełnowartościowe i bezpieczne dla lokalnego środowiska.

lokalniepowietrza
Kalendarz Fundacji Otwarty Plan 2017

Podobała Wam się nasza kampania outdorowa “Mobilność aktywna”? Chcielibyście, aby jej część w najbliższych miesiącach towarzyszyła Wam na biurku? Zachęcamy do zgłaszania zapotrzebowania. Wyślemy Wam egzemplarze. Bezpłatnie.

lokalniezielono
Climathon w Krakowie

Climathon jest światowym 24-godzinnym maratonem dotyczącym zmian klimatu, który odbędzie się jednocześnie w 121 największych miastach na całym świecie w dniu 28 października 2016 roku. Uczestnicy krakowskiej edycji poszukają wspólnie odpowiedzi na pytanie: Jak wzmocnić udział mieszkańców w działaniach na rzecz klimatu? Wydarzenie skupia osoby, które mają pasję do rozwiązywania lokalnych i globalnych wyzwań.

lokalniepowietrza
I Wózkowa Masa Krytyczna za nami

15 października 2016 roku przeszła częścią dzielnicy IV Prądnik Biały I Wózkowa Masa Krytyczna. Jako Fundacja Otwarty Plan włączyliśmy się w to wydarzenie współorganizując je z Klubem Mam Mamaton i Centrum Obywatelskim Kraków.

lokalniepowietrza
Spoty kampanii “Kraków. Mobilność Aktywna”

Zbieramy i publikujemy zbiorczo, przygotowane w czasie trwania kampanii “Kraków. Mobilność aktywna” spoty. To jednak nie wszystkie meteriały, jakie zebraliśmy. Część to wciąż surówka, którą dopiero będziemy szlifować. Wkrótce się pochwalimy! Ale już dziś dziękujemy Wojewódzkiemu Fudnuszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie za udzielone wsparcie w realizacji zadania!

powietrzarowerem
DaRoPlan – rowerowy plan miasta Krakowa. W sam raz do Wavelo

DaRoPlan – rowerowy plan miasta Krakowa. Dla wytrawnych rowerzystek i rowerzystów to nic nowego, ale zachęcamy do informowania o tym produkcie i narzędziu osoby, które dopiero przymierzają się do odkrywania Krakowa z perspektywy siodełka roweru. Zmieniajmy nawyki komunikacyjne, czyńmy otaczającą nas przetrzeń przyjaźniejszą do życia.

lokalnierowerem
DaRoPlan – narzędzie SMART

Od września 2016 r. rozprowadzamy w Krakowie najnowsze wydanie DaRoPlanu – darmowego rowerowego planu miasta Krakowa. Jest to czwarte wydanie drukowane DaRoPlanu. Zachęcamy do korzystania!

powietrzarowerem
#PieszyRowerzysta – spotkajmy się w Ambasadzie Krakowian

W 2013 roku zostało przeprowadzone kilkuetapowe działanie pn. Krakowski Dialog Cykliczny przez stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów. Po ankietowym zapytaniu 1600 mieszkańców o ich potrzeby rowerowe, zgłoszeniu 600 sugestii zmian w mieście, pracach na Forum i spotkaniach w 5 rejonach Krakowa powstał „Kontrakt 100 rozwiązań rowerowych“.

lokalnierowerem
II Ogólnopolski Zlot Rowerów Cargo

Zapraszamy wszystkich posiadaczy i sympatyków rowerów towarowych na II Zlot Rowerów Cargo, który 1.10.2016 r. odbędzie się w Krakowie. Organizatorami wydarzenia są Pierwsza Spółdzielnia Rowerowa z Krakowa, Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów, współorganizatorzy to Fundacja Otwarty Plan, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

lokalnierowerem
Tydzień Mobilności w Krakowie 16-22 września 2016 r.

Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności wystartuje z dużym i szerokim planem wydarzeń. Poruszone zostaną tematy transportu, jakości powietrza, edukacji i dobrego spędzania czasu. Zachęcamy do sprawdzenia, co się szykuje tym razem!

lokalniepowietrza
#PieszyRowerzysta

Podoba Ci się nasza kampania “Kraków. Mobilność aktywna”? Ruszaj w miasto. Zrób zdjęcia a najlepiej selfie z plakatem, dodaj #PieszyRowerzysta i publikuj na twitterze lub instagramie. Zapraszamy po upominki na Rondo Mogilskie w godz. 14.00-18.00 podczas Tygodnia Mobilności od 16 do 22 września (bez niedzieli 18.09).

lokalnierowerem
Smart mobility. Strong economy. Tydzień mobilności 2016

Tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT), zwany też po prostu Tygodniem Mobilności zacznie się już 16 września 2016 roku. Hasło przewodnie wydarzeń, w które włączają się ponad 1500 miast, inicjatyw, mieszkańców krajów Unii Europejskiej “Inteligentny transport. Silna gospodarka”.

lokalniepowietrza
Ruch pieszy nie zanieczyszcza powietrza. Nie emituje spalin. Chodzenie jest cool

Do żłobka, przedszkola, szkoły. Pieszo, rowerem, tramwajem. Bezpiecznie, sprawnie, na czas. To nasza myśl przewodnia. Nasza recepta na skuteczną poprawę jakości powietrza w Krakowie. Hałas, korki, spaliny, duży ruch samochodów. Zacznij od poniedziałku. Początek nowego roku szkolnego. Nowe postanowienie. Pieszo po zdrowie!

powietrzawiedza
Nowy rok szkolny – warsztaty o jakości powietrza “Smog w szkole”

Do szkół wracają uczniowie, a my wracamy do nich ze spotkaniami i prelekcjami o przyczynach zanieczyszczenia krakowskiego powietrza, o zwyczajach transportowych, mobilności i jakości życia. Zachęcamy do zgłaszania klas na bezpłatne warsztaty. Oferta skierowana jest do szkół z Krakowa.

powietrzarowerem
Od 1 września – do żłobka, przedszkola, szkoły! Bezpiecznie, sprawnie, na czas

Dziś 1 września. Po wakacjach, po urlopie wracamy do codzienności. Codzienności, którą możemy nieco odmienić, podejmując niezobowiązującą próbę dotarcia do pracy lub szkoły innym środkiem transportu niż samochód. Testujemy, tak jak nowe oprogramowanie, przez 30 dni września. Psychologowie mówią, że średnio właśnie tyle czasu zajmuje nam wyrobienie nowego nawyku.

powietrzarowerem
Czyste powietrze w Krakowie? Tak!

Nasze nawyki komunikacyjne, ale i to czym palimy w piecach, jak traktujemy otaczającą zieleń – to wszystko składa się na jakość powietrza w Krakowie. Jakość, która jest ważna dla zdrowia ale i życia mieszkańców i przyjezdnych. Trzecie miejsce w rankingu WHO 400 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem to wystarczający powód do zdecydowanych działań dla wszystkich obywateli miasta.

lokalniepowietrza
Jak poprawić jakość krakowskiego powietrza?

Dla poprawy jakości powietrza, a tym samym jakości życia w Krakowie niezbędne jest kilka elementów. Pierwszy to wymiana pieców opalanych paliwem stałym, drugi to rezygnacja z samochodu, a trzeci to większa dobałość o tereny zieleni w mieście. Spełenienie wszystkich zapewni lepszą jakość życia mieszkańcom i odwiedzającym Kraków gościom.

lokalniepowietrza
Pierwszy etap kampanii „Kraków. Mobilność aktywna”

Czy jesteśmy w stanie zrezygnować z podróży samochodem po Krakowie? Tak, i najlepszym tego dowodem były Światowe Dni Młodzieży, kiedy miasto zdominowali pasażerowie komunikacji miejskiej, piesi i rowerzyści. Otwarty Plan i ZIKiT w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Kraków. Mobilność aktywna” będą zachęcać krakowian do zmiany nawyków komunikacyjnych.

powietrza
Cztery żywioły w Krakowie. Debaty o ekowartościach

Z końcem czerwca 2016 roku Stowarzyszenie Wspólnota Samorządowa przeprowadziła w Krakowie cykl debat w ramach proejktu “Tradycyjne ekowartości – nowoczesne rozwiązania”. Do udziału w pierwszym, otwierającym zaproszona została również nasza Fundacja.

lokalniepowietrza
Forum Na Rzecz Czystego Powietrza

W 2016 roku przedstawicielka Fundacji Otwarty Plan brała udział w pracach Forum Na Rzecz Czystego Powietrza – cyklu 12 spotkań tematycznych, służących wypracowaniu pomysłów, a także analizie rozwiązań mających na celu poprawę jakości powietrza w Krakowie. Skupiano się zarówno na celach krótkoterminiowych, średnioterminowych, jak i długoterminowych.

lokalniepowietrza
Czyste powietrze w Krakowie. Zmieniamy nasze nawyki komunikacyjne

Czyste powietrze jest niezbędne do życia, tak samo jak czysta woda i dobrej jakości żywność. Smog, który w Krakowie potrafi towarzyszyć przez większą część roku nie służy nam. Przyczynia się do uszczerbku na zdrowiu.

powietrza
ZAPYTANIE O CENĘ druku i dostawy wyszczególnionych przedmiotów zamówienia

Stosując zasadę konkurencyjności, zaprasza do złożenia oferty na realizację opisanego niżej zadania. Niniejsze zapytanie zostało ogłoszone na stronie internetowej Fundacji otwartyplan.org, a także przesłane do wybranych Wykonawców za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail.

lokalniepowietrza
Otwarty Plan jednym z #ekoLIDERÓW 2016 województwa małopolskiego

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie nagrodził Fundację Otwarty Plan w ramach konkurs #ekoLIDERZY 2016. Konkursie, którego głównym założeniem było uhonorowanie instytucji, które w sposób szczególny przyczyniły się do poprawy stanu środowiska naturalnego w Małopolsce.

lokalniezielono
Opiekuńcze Drzewo z Krakowa w finale Drzewa Roku 2016

Zachęcamy do przyłączenia się do wyboru drzewa roku, jakie od kilku lat organizuje Klub Gaja.
Oczywiście spośród wielu zgłoszonych drzew, mamy do wyboru jedno z krakowskich, ale też jedno z małopolskich drzew.

lokalniepowietrzazielono
Piknik Rodzinny w Parku Jordana – wszystko o powietrzu w Krakowie

Wszystko co chcemy wiedzieć o krakowskim powietrzu. Czym oddychamy, jak zanieczyszczenia wpływają na stan naszego zdrowia, jak zmienić ogrzewnanie na proekologiczne, skąd otrzymać dotację, jak przeprowadzić wymianę ogrzewania oraz… jak zapłacić jak najmniej.

powietrzawiedza
CEO. Scenariusze zajęć na temat niskiej emisji

Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach projektu “Weź oddech” przygotowało Scenariusze zajęć na temat niskiej emisji. Ich celem jest prowadzenie uczniów w tematykę niskiej emisji.
Chemia, biologia i wiedza o społeczeństwie – tym przedmiotom nauczania w szkołach gminazjalnych i średnich dedytkowane są scenariusze.

lokalniezielono
ZZM pokazuje, że #dasie posadzić dorosłe drzewa przy Rajskiej

30 marca 2016 r. pojawiły się pierwsze dorosłe drzewa. Dorosłe, bo 25 letnie lipy srebrzyste ‘Varsaviensis’ (docelowo 7 sztuk). Posadzone zostaną też graby, byliny, kwiaty. Ulica Rajska nabierze nowego kształtu.

wiedza
Polecamy warsztaty „Żywność w kontekście edukacji globalnej”

Zespół Fundacji Otwarty Plan poleca organizowane przez Polską Zieloną Sieć warsztaty „Żywność w kontekście edukacji globalnej”, które odbędą się w Warszawie w dniach 2-3 kwietnia 2016 r. Jeżeli interesuje Cię edukacja globalna i szukasz tematów, które mogłyby zainteresować młodzież – przyjdź koniecznie na warsztaty.

lokalnie
Krakowski program małej retencji wód opadowych na rok 2016

Na przeciw potrzebie podlewania ogrodu wychodzi w Krakowie program małej retencji wód opadowych na rok 2016. Podobnie, jak w latach ubiegłych mieszkańcy Krakowa (zwrówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne) mogą starać się o dotację do wykonanie systemów deszczowych do gromadzenia i gospodarczego wykorzystania wód deszczowych.

lokalniezielono
Na straży drzew – 23.03.2016 r. seminarium w Krakowie

Celem spotkania jest identyfikacja problemów i barier w realnej ochronie drzew w miastach, udzielenie odpowiedzi na pytanie, jak unikać konfliktów związanych z wycinką drzew, poszukiwanie inspirujących, możliwych do wykorzystania przykładów do powielania, nawiązanie współpracy ze środowiskiem lokalnych aktywistów, ale też wzmocnienia współpracy pomiędzy wszystkimi.

powietrzawiedza
Weź oddech. Program Centrum Edukacji Obywatelskiej

Mając wiedzę, że edukacja jest podstawą zmiany, a w przypadku poprawienia jakości powietrza jest to tym ważniejsze Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) wyszło na przeciw, udostępniając online wydawane materiały. W tym, “Weź oddech: niska emisja – przewodnik”.

lokalniezielono
Krakowski Budżet Obywatelski 2016

Dzięki pomysłom i determiniacji krakowian w opracowaniu oraz reklamowaniu projeków w ramach Budżetu Obywatelskiego powstało już sporo dobrych i potrzebnych rzeczy. Nowa nasadzenia roślin (drzew i krzewów), place zabaw, publiczne siłownie na wolnym powietrzu, sekundniki-liczniki czasu na skrzyżowaniach, wybiegi dla psów… To tylko niektóre z licznych projektów zgłoszonych przez aktywnych mieszkańców, a zrealizowanych przez jednostki miejskie.

lokalniepowietrza
Debata w Centrum Obywatelskim Kraków: Kto pokona smog?

Na ile uchwalenie przez Sejmik Województwa Małopolskiego zakazu stosowania paliw stałych przybliża nas do rozwiązania problemu zanieczyszczonego powietrza w Krakowie? Jaką rolę w walce ze smogiem powinny odgrywać samorząd, organizacje społeczne, przedstawiciele biznesu i co mogą w tej kwestii zrobić mieszkańcy Krakowa?

lokalniepowietrza
Wzięliśmy udział w konsultacjach społecznych projektu uchwały antysmogowej dla Krakowa

Fundacja Otwarty Plan wzięła udział w konsultacjach społecznych projektu uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

lokalniepowietrza
Przedstawiciele Fundacji byli obecni na publicznym wysłuchaniu uchwały antysmogowej w Krakowie

W ramach konsultacji społecznych projektu uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw w dn. 4.12.2015 roku odbyło się publiczne wysłuchanie projektu uchwały.

lokalnie
Poparliśmy inicjatywę “Nie w moim imieniu. Dialog zamiast agresji”

6 grudnia 2015 roku o godzinie 12:00 wyjdziemy na ulice Krakowa, żeby wyrazić brak zgody na narastającą nienawiść i agresję w naszym życiu społecznym.

wiedza
Edukacja globalna. Poradnik metodyczny dla nauczycieli II, III i IV etapu edukacyjnego

Celem poradnika jest pokazanie nauczycielom i nauczycielkom, że istnieją ciekawe i nieznane dotychczas w szerszym zakresie metody pozwalające pracować w szkole. Ich największym atutem jest możliwość budowania przez uczniów i uczennice poczucia własnej wartości na podstawie własnych zasobów, tego kim są.

lokalnie
Świadoma marginalizacja sektora pozarządowego w Polsce?

Kilkadziesiąt pozarządowych organizacji ekologicznych (POE), w tym także FOP, zaapelowało w liście otwartym do Premiera o przywrócenie warunków umożliwiających sektorowi pozarządowemu aplikowanie o środki unijne na ochronę przyrody i edukację ekologiczną.

powietrzawiedza
Scenariusze warsztatów dla szkół. Smog w szkole

Problem zanieczyszczenia powietrza omawiany jest coraz częściej w mediach i przebija się do ogólnopolskiej debaty publicznej. Następnym działaniem, jakie należy w związku z tym podjąć, jest edukacja ekologiczna młodzieży.

lokalniezielono
Nagrania wideo z konferencji “Przesadzanie drzew jako droga do zachowania zieleni w Krakowie i Małopolsce”

Dla tych wszystkich, którzy nie mogli być obecni 6 października 2015 roku w Krakowie na konferencji zatytuowanej “Przesadzanie drzew jako droga do zachowania zieleni w Krakowie i Małopolsce” oddajemy do dyspozycji nagranie wideo.

wiedza
Edukacja globalna w Małopolsce. Podmioty-Praktyki-Konteksty

Termin „edukacja globalna” znany jest osobom związanym zawodowo z systemem edukacji formalnej od momentu wprowadzenia jej elementów do podstawy programowej w 2008 roku. Można więc założyć, iż jest to wystarczająco długi okres czasu do tego, aby problematyka wchodząca w zakres edukacji globalnej była rozpoznawana, realizowana na rozmaite sposoby oraz poddawana refleksji przez osoby w nią zaangażowane.

powietrza
Smog w szkole

Zapraszamy nauczycielki i nauczycieli z małopolskich szkól podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na prezentację materiałów edukacyjnych dot. zanieczyszczenia i poprawy jakości powietrza.

zielono
Konferencja “Przesadzanie drzew jako droga do zachowania zieleni w Krakowie i Małopolsce”

Konferencja odbędzie się w Krakowie, 6 października 2015 r. (wtorek) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Sala Sesyjna Sejmiku Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, Kraków, 7 piętro.

lokalnie
Park(ing) Day 2015

16 września rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W ramach wielu atrakcji zapraszamy Was na kolejną edycję Park(ing) Day! W tym roku parkujemy rowery oraz zazieleniamy okolicę na ulicy Paulińskiej 28. Przyjdź/przyjedź w piątek, 18 września o godzinie 11:00.

zielono
Jadalny krajobraz? Dlaczego nie!

Co można zrobić z nie używanymi terenemi? Obsadzić roślinnością i warzywami, oczywiście. Z entuzjazmem i humorem, Pam Warhurst opowiada jak wraz z rosnącą grupą wolontariuszy udało się jej przekształcić tereny nieużytkowe w publiczne ogródki warzywne zmieniając tym samym status jedzenia w społeczności.

zielono
Z zielenią pokonamy smog. Rośliny oczyszczające powietrze w domach

W Polsce – szczególnie w dużych miastach – oddychamy złej jakości powietrzem. Przebywając w domach, wcale nie otrzymujemy schronienia przed zanieczyszczeniami. Aby rzeczywiście poprawić warunki życia, powinniśmy otoczyć się zielenią, która przefiltrtuje powietrze w naszym otoczeniu.

powietrzazielono
Jak hodować własne świeże powietrze?

Zastanawiamy się, jak sobie radzić w miastach takich jak z Kraków z zanieczyszczonym powietrzem.
Myślimy i działamy celem jego poprawy w najbliższych latach. Ale już dziś możemy i powinniśmy stwarzać w domach warunki, w których lepiej się oddycha.

powietrza
Więcej niż energia! Ruch, który pobił rekord Polski

9 czerwca w trakcie happeningu pod Pałacem Kultury w Warszawie zainaugurowany został ruch “Więcej niż energia”. Zbierane są podpisy pod apelem do polityków o wsparcie rozwoju rozproszonych źródeł energii i podnoszenia efektywności energetycznej.

zielono
Zbierz -> Wymień -> Posadź

Wszyscy znamy widok zielonych terenów zaśmieconych puszkami, butelkami i innymi odpadami. Wiele z nich nadaje się do przetworzenia i ponownego wykorzystania. Byłoby również cudownie, gdyby w miejscach zaniedbanych i zaśmieconych, zamiast odpadów zawitała świeża zieleń! Co możesz zrobić?

rowerem
Kolejna odsłona KMK Bike. Sezon 2015 ruszył!

Nie masz własnego roweru, a chciałbyś sprawnie, zdrowo i przyjemnie przemieszczać się jednośladem po mieście? A może posiadasz własny rower, ale czasem jesteś zmuszony/a zostawić go rano w domu, a potem tego żałujesz? Dojeżdżasz do Krakowa spoza miasta, ale chętnie poruszałbyś się po nim na rowerze? A może odwiedzili Cię znajomi i chcielibyście wspólnie pozwiedzać Kraków na rowerach za naprawdę niewielkie pieniądze?

zielono
List otwarty do Prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego w sprawie przydrożnych drzew

Fundacja Owarty Plan przyłączyła się do listu skierowanego do Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, pana Krzysztofa Kwiatkowskiego. Poniżej treść listu.

powietrza
Budowa szerszych ulic powiększa korki

Fakt, z którym nie mogą się pogodzić zarówno kierowcy, jak i drogowcy. Problem kongesti, czy mówiąc prościej – korków, w tej części Europy, uparcie próbuje się rozwiązać poprzez poszerzanie ulic.

lokalniepowietrza
Współpraca z samorządem

W maju 2014 w Krakowie przeprowadzono bezprecedensowe, prawdopodobnie w skali światowej, referendum. Na karcie do głosowania znalazło się  pytanie: Czy zdaniem Pani/Pana w Krakowie powinno się budować więcej ścieżek rowerowych?

powietrzarowerem
Transportowa przyszłość Krakowa

Transportowa przyszłość Krakowa, jeśli nadal będą popełniane wciąż te same błędy, wyglądać będzie szaro, brudno, ciasno od samochodów, trująco od spalin i wzbijanego pyłu oraz bardzo, ale to bardzo głośno.

powietrza
Producent, konsument – prosument

Termin prosument w Polsce jest dopiero na początku drogi do prawdziwej i spektakularnej kariery, która jeśli tylko stanie się powszechna, przyniesie naszemu krajowi i jego mieszkańcom dużo korzyści. Przed podjęciem decyzji – być albo nie być prosumentem – najlepiej jednak porozmawiać z jednym z nich.

powietrza
Zobacz jak może wyglądać Kraków przyszłości

Kraków jest najczęściej odwiedzanym przez turystów polskim miastem. Wpisując się w konwencję zapraszamy Cię na swoistą wycieczkę po królewskim mieście, w którym najważniejszym zadaniem nie tylko dla samorządu, ale także dla jego mieszkańców, jest jak najszybsza poprawa jakości powietrza.

lokalniepowietrza
Tworzymy mapę dobrych praktyk!

Czy Kraków jest na dobrej drodze, by stać się ekologicznym miastem? Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu inicjatywy już dziejące się w mieście, które zbliżają nas do tego celu. Jednocześnie chcielibyśmy, aby stały się one inspiracją dla mieszkańców Krakowa do podejmowania kolejnych działań.

powietrza
Podgórze, Dębniki, Stare Miasto i Kazimierz – raporty eksperckie

W ramach cyklu dwóch spotkań w każdej dzielnicy odbyły się wykłady ekspertów (część 1) oraz wspólne diagnozowanie problemów danej dzielnicy i szukanie najlepszych rozwiązań (część 2). Wykład ekspercki dotyczył autorskiej prezentacji (30-40 min.), połączonej z moderowaną dyskusją z uczestnikami spotkań.

powietrza
REKOMENDACJE ZE SPOTKAŃ Z MIESZKAŃCAMI KRAKOWA

Rekomendacje powstały na bazie spotkań zorganizowanych w październiku 2014 roku przez Fundację Otwarty Plan w ramach projektu “Wzmacnianie obywatelskich kompetencji mieszkańców Krakowa w inicjowaniu proekologicznych rozwiązań w mieście”.

powietrza
Stare Miasto i Kazimierz – raport ze spotkania z mieszkańcami

Mieszkańcy centrum Krakowa chcą m.in. utworzenia sztucznych wysp lęgowych dla ptaków, tabliczek informacyjnych opisujących korzyści z drzew oraz otwarcia kościelnych ogrodów by służyły one mieszkańcom

powietrza
Dębniki – raport ze spotkania aktywizującego

Losy Parku Dębnickiego, zastawione chodniki, brak strefy płatnego parkowania i bardzo duża ilość domów jednorodzinnych z piecami węglowymi to tylko niektóre problemy dzielnicy Dębniki, które wspólnie z mieszkańcami staraliśmy się rozwiązać.

powietrza
Podgórze – raport ze spotkania aktywizującego

Spotkanie aktywizujące mieszkańców Podgórza rozpoczęło się od wizytacji pobliskich terenów zielonych związanych z ruchem społecznym
„Akcja Poziomka” oraz rozmowy z jej organizatorami, jako przykładu skutecznych działań społecznych na rzecz promocji terenów zielonych.

powietrza
Spotkania „Czyste powietrze w inteligentnym mieście”

Jesteśmy już po 6 październikowych spotkaniach z mieszkańcami Podgórza, Dębnik oraz Kazimierza i Starego Miasta. Było bardzo kreatywnie, wspólnie z uczestnikami zgromadziliśmy kilkadziesiąt pomysłów, jak uczynić Kraków miastem ekologicznym, a kilkanaście z nich ma szansę przerodzić się w konkretne projekty.

powietrza
Małopolska bez smogu

W dniach 24-25 października odbyło się w Krakowie szkolenie dla aktywistów pn.Małopolska bez smogu. Ciekawym elementem szkolenia była wizyta w stacji monitoringu jakości powietrza w Krakowie na Alei Krasińskiego.

powietrza
Alarmująco wysokie poziomy zanieczyszczeń pyłami PM2,5

Średniodobowa norma zanieczyszczenia dla pyłu zawieszonego PM2,5 wynosi 25 mikrogramów na metr sześcienny. Niestety w Krakowie od kilku dni oscyluje na poziomie 95-100 mikrogramów.

powietrza
raport z badania miasto dla ludzi i przyrody

Badanie dotyczy postaw mieszkańców (wiedzy i nastawiania do problemów oraz związanych z nimi praktyk) względem idei inteligentnego miasta. Objęło ono pytania dotyczące następujących obszarów: ochrona powietrza, efektywność energetyczna, zrównoważony transport, zieleń miejska.

lokalniepowietrza
Happening Kraków dla Klimatu na Placu Nowym

We wrześniu w wielu miejscach na świecie odbyły się lokalne akcje, których połączony wydźwięk może mieć znaczenie globalne. My też włączyliśmy w światową akcję na rzecz ochrony klimatu. Ogólnoświatową akcję koordynowała międzynarodowa organizacja Avaaz.

powietrza
MPEC doradza ws. podłączenia budynku do sieci

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej postawiło Mobilny Punkt Obsługi Klienta u zbiegu ulic Grzegórzeckiej i Dwernickiego, w którym w dniach 6-10 października informuje mieszkańców o możliwościach podłączenia budynków do sieci MPEC.

powietrza
zatruj się czystym powietrzem! Cykl spotkań

Zapraszamy na cykl spotkań z mieszkańcami, których celem jest wypracowanie rozwiązań przyspieszających poprawę jakości powietrza w Krakowie. Wezmą w nich udział eksperci, od których będzie się można dowiedzieć jak ograniczać niską emisję, jak wykorzystywać odnawialne źródła energii, jak powiększać ilość terenów zieleni oraz jak tworzyć rozwiązania przyjazne dla wszystkich użytkowników miasta.

powietrzazielono
Zieleń w mieście

Tereny zieleni: drzewa, krzewy, ławki, drogi i stojaki rowerowe, oświetlenie w parkach, kosze na odpady przy skwerach. Chodniki wolne od parkujących pojazdów, klomby, donice, różnorakie gatunki roślin. Aby w mieście żyło się dobrze, dobrej przestrzeni musi być dużo. Aby w mieście liczącym prawie milion mieszkańców, takim jak Kraków, dobrej przestrzeni musi być bardzo dużo.

rowerem
Informacje rowerowe. I bike Kraków

I bike Kraków to serwis dostarczający informacje z krakowskiego świata rowerowego. Powstał w 2010 roku i od samego początku artykułom rowerowym towarzyszą felietony na temat zrównoważonego transportu, nazywanego także nową, wyższą kulturą mobilności. W ramach działań około ‘ajbajkowych’ prowadziliśmy rowerowe prelekcje na wszystkich szczeblach edukacji.

lokalniepowietrza
Mieszkasz w Krakowie? Wypełnij ankietę!

Droga Mieszkanko i drogi Mieszkańcu Krakowa! Jeżeli chcesz wspólnie z nami mieć wpływ na kształt i rozwój Krakowa przyjaznego mieszkańcom i przyrodzie, wypełnij ankietę “Miasto dla ludzi i przyrody” Jesteśmy grupą osób złożoną z aktywistów miejskich i ekologicznych, którzy chcą współtworzyć Kraków – naszą wspólną przestrzeń codziennego życia.

powietrza
Czyste powietrze w inteligentnym mieście

Nasz zespół od dawna angażuje się w działania i kampanie miejskie dotyczące jakości krakowskiego powietrza. W ramach Fundacji Otwarty Plan chcemy kontynuować tę pracę. Obecnie zaczynamy projekt „Czyste powietrze w inteligentnym mieście”, w którym pokażemy jak chronić powietrze poprzez codziennie i długoterminowe działania.

lokalnie
Wystartowaliśmy!

Zainspirowani kampanią Greenpeace dotyczącą ochrony pszczół, postanowiliśmy i my zająć się tym ważnym tematem. W czasie Otwartego Pikniku Kooperacji III Zjazdu Kooperatyw w Krakowie oficjalnie wystartowaliśmy z naszymi działaniami jako OTWARTY PLAN i poprowadziliśmy warsztaty z budowania mini uli dla pszczół.

powietrza
rowerem
lokalnie
zielono
wiedza