Kiedy wreszcie w Małopolsce będziemy oddychać czystym powietrzem? To pytanie, które zadają sobie tysiące Małopolan każdego dnia. Szczególnie kiedy normy jakości powietrza przekraczane są kilka dni w tygodniu. Miejscowości prześcigają się ilością stężeń PM2,5 i PM10. Kto ma dziś więcej benzo(a)pierun w powietrzu? Która stacja wykazała najwyższe wartości średniogodzinne?

Czy naprawdę to temat smogu ma być na czołówkach gazet każdego dnia?

Małopolska zbliża się wielkimi krokami do rozwiązania jednego z największych problemów regionu. Sejmik Województwa rok temu, w 15 stycznia 2016 roku przyjął uchwałę antysmogową dla Gminy Miejskiej Kraków. Kolejnym krokiem były konsultacje aktualizacji “Programu ochrony powietrza. Małopolska w zdrowej atmosferze”, a następnie przygotowanie projektu uchwały dla województwa przez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego.

Tym to sposobem znaleźliśmy się w styczniu 2017 roku z gotowym, całkiem dobrym dokumentem w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Podczas poniedziałkowej Sesji Sejmiku projekt uchwały zostanie poddany pod głosowanie radnych województwa.

Przebiegowi obrad można się będzie przyglądnąć osobiście przychodząc na Sesję Sejmiku, ul. Racławicka 56, VII piętro (VIII piętro, balkon – miejsca dla publiczności)
Kiedy: 23.01.2017, godz. 10.00