We wrześniu w wielu miejscach na świecie odbyły się lokalne akcje, których połączony wydźwięk może mieć znaczenie globalne. My też włączyliśmy w światową akcję na rzecz ochrony klimatu. Ogólnoświatową akcję koordynowała międzynarodowa organizacja Avaaz.

Dlaczego to robimy?

Obecnie jako ludzkość mierzymy się z największym kryzysem ekologicznym, jaki do tej pory znaliśmy. Nadszedł taki czas w procesie zmian klimatycznych, w którym możemy powiedzieć “jasna cholera!”, a jeśli nie podejmiemy skutecznych działań, niedługo może być już za późno, by uchronić się przed destrukcyjnymi skutkami zmian klimatu.

We wrześniu odbył się pilny szczyt klimatyczny ze wszystkimi najważniejszymi światowymi przywódcami. Ludzie na całym świecie w tych dniach protestowali, by przebić się z przekazem, że bezwzględnie trzeba zmienić kurs – odejść od uzależnienia od wyczerpujących się paliw kopalnych i postawić na źródła odnawialne.

Happening

W Krakowie na placu Nowym zorganizowaliśmy happening Kraków dla Klimatu. Na placu rozłożyliśmy tkaninę z chmurami symbolizującą krakowskie powietrze, na której uczestnicy naszego happeningu zostawiali niebieski odcisk buta lub stopy. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że jakość powietrza jest dla nas bardzo ważna i że wspólnymi siłami możemy zmienić nasz ślad węglowy na „niebieski ślad”, przyjazny dla klimatu.

Park(ing)Day

Happening zorganizowaliśmy w ramach Park(ing)Day 2014. Była to wspólna akcja stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów, Polskiej Zielonej Sieci oraz Fundacji Otwarty Plan. Park(ing) Day znane jest na świecie już od 2005 r., w Krakowie ma sześcioletnią tradycję. Co roku, w każdy trzeci piątek września, w wybranym miejscu o natężonym ruchu w Krakowie, znika kilka miejsc parkingowych, a pojawiają się stoliki, leżaki i donice z kwiatami. Przez takie działania chcemy pokazać, że przestrzeń publiczna jest w pierwszej kolejności dla ludzi, a nie dla samochodów.

Fotorelacja