Zapraszamy szkoły podstawowe i szkoły średnie do udziału w warsztatach w ramach programu „Szkoły przeciw smogowi” a w tym roku do projektu “EKO uczniowie w Krakowie. Pakiet edukacyjny i warsztaty w szkołach”.

Warsztaty prowadzone są na podstawie scenariuszy „Smog w szkole, czyli o zanieczyszczeniu i poprawie jakości powietrza”, Wydanie II”.

Celem warsztatów jest edukacja ekologiczna uczniów dotycząca poprawy jakości powietrza, a tym samym wpływu na jakość życia i zdrowie, jako jednego z elementów realizacji idei inteligentnego miasta (smart city).

Tematyka warsztatów:
– źródła zanieczyszczeń powietrza i ich wpływ na zdrowie,
– smog, niska emisja w miastach,
– jakość powietrza a transport,
– zbawienny wpływ terenów zieleni na poprawę jakości powietrza,
– odnawialne źródła energii.

O warsztatach:
– wszystkie warsztaty są bezpłatne,
– warsztaty są dostosowane do grup wiekowych,
– podczas warsztatów stosowane są różnorodne narzędzia edukacyjne, m.in.: filmy, aplikacje internetowe, multimedialna inforgafika, wykład, dyskusja,
– warsztaty są prowadzone przez doświadczonych edukatorów.

Szkoły biorące udział w projekcie zyskują:
– zwiększenie oferty edukacyjnej,
– scenariusze warsztatów do późniejszego wykorzystania podczas własnych zajęć (drukowana publikacja).

Czas trwania warsztatu to 1 godzina lekcyjna.
Możliwe jest przeprowadzenie więcej niż jednej lekcji w danej szkole.

Podczas naszych warsztatów poruszamy kwestie wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie oraz jakość życia mieszkańców. Uczniowie poznają lub analizują źródła zanieczyszczeń powietrza, w tym paleniska domowe oraz transport samochodowy. Staramy się również wskazać, jak bardzo istotną rolę odgrywa zieleń w mieście. Przybliżamy takie zagadnienia, jak elementy planowania przestrzennego, korytarze przewietrzania miasta, termomodernizacja budynków, odnawialne źródła energii, budownictwo pasywne, idea zielonego miasta czy car pooling i carsharing. Warsztaty mają również za zadanie promocję bezpiecznego poruszania się rowerem, przyjaznym dla środowisku środkiem transportu w Krakowie, szczególnie na trasie dom-szkoła-dom. Zachęcamy też do podróży pieszo i komunikacją zbiorową.

Zgłoszenia zapotrzebowania na warsztaty prosimy kierować do zespołu edukatorów:

Małgorzata Małochleb, tel. 506 457 157, e-mail: gosia@otwartyplan.org
Magdalena Pastuszak, tel. 500 729 778, e-mail: magdalena@otwartyplan.org
Maciej Skinderowicz, tel. 799 123 093, e-mail: maciej@otwartyplan.org

Projekt „EKO uczniowie w Krakowie. Pakiet edukacyjny i warsztaty w szkołach” realizowana jest przez Fundację Otwarty Plan, przy wsparciu finansowym ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie || wfos.krakow.pl