Niedawno zakończył się trudny rok szkolny, który dla nas ponownie był pełen wyzwań, ciekawych doświadczeń i nieoczekiwanych zbiegów okoliczności dzięki udziałowi w programie “STARS – rowerem do szkoły”. Drugi rok z rzędu pracowaliśmy z uczniami i uczennicami w ważnych dla nas zagadnieniach.

Praca ze społecznościami w 19 krakowskich szkołach podstawowych to dla nas niesamowita okazja do docierania z jednym z najważniejszych przesłań współczesnego świata – zmianą nawyków transportowych.

Codzienna decyzja, w jaki sposób dostanę się do przedszkola, szkoły, pracy, na zakupy, czy do domu kultury może mieć swoje konsekwencje w otaczającej nas przestrzeni. Przestrzeni, która okaże się być pochłonięta przez wszędzie parkujące samochody, pasy ruchu dla samochodów i sygnalizatory świetlne, również potrzebne głównie prowadzącym pojazdy spalinowe.

Coraz częściej jednak okazuje się, że potrafimy lepiej podejmować decyzje komunikacyjne. Coraz więcej z nas decyduje się na podróż pieszą, na rowerze lub komunikacją zbiorową.

I o tym właśnie w minionym roku szkolnym najwięcej rozmawialiśmy z uczennicami i uczniami, ale też gronem pedagogicznym, a czasem z rodzicami w naszych cudownych 19 szkołach.

A były to:
Szkoła Podstawowa Nr 1
Szkoła Podstawowa Nr 3
Szkoła Podstawowa Nr 7
Szkoła Podstawowa Nr 16
Szkoła Podstawowa Nr 21
Szkoła Podstawowa Nr 24
Szkoła Podstawowa Nr 25
Szkoła Podstawowa Nr 39
Szkoła Podstawowa Nr 47
Szkoła Podstawowa Nr 52
Szkoła Podstawowa Nr 80
Szkoła Podstawowa Nr 101
Szkoła Podstawowa Nr 105
Szkoła Podstawowa Nr 130
Szkoła Podstawowa Nr 144
Szkoła Podstawowa Nr 156
Szkoła Podstawowa OSM Nr 3
Specjalnym Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2
Specjalnym Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 3

Spotykaliśmy się, wymienialiśmy się wiedzą, doskonaliliśmy nasze umiejętności poruszania się pieszo, rowerem czy hulajnogami w Krakowie. W czasie licznych wycieczek w ramach programu “STARS – rowerem do szkoły” reperowaliśmy przerzutki, pompowaliśmy dętki, dokręcaliśmy śróby, regulowaliśmy wysokość siodełek, a czasem montowaliśmy dzwonek do kierownicy. To są chwile, które długo będziemy wspominać, zawsze z uśmiechem, bo to był wspaniale spędzony czas!

Mamy nadzieję, że jeszcze wiele podobnych przygód przed nami!

Dziękujemy za ten rok!
Wasz Zespół Doradców w szkołach:
Małgorzata Małochleb
Magdalena Pastuszak
Maciej Skinderowicz