Kraków. Mobilność aktywna. Powietrze czyste

Zmieniamy nasze nawyki komunikacyjne

Nie potrzebujemy nowego roku kalendarzowego aby coś postanowić. Wystarczy nowy rok szkolny, aby otworzyć nowy rozdział naszego życia.

Dziś 1 września. Po wakacjach, po urlopie wracamy do codzienności. Codzienności, którą możemy nieco odmienić, podejmując niezobowiązującą próbę dotarcia do pracy lub szkoły innym środkiem transportu niż samochód. Testujemy, tak jak nowe oprogramowanie, przez 30 dni września. Psychologowie mówią, że średnio właśnie tyle czasu zajmuje nam wyrobienie nowego nawyku.

Zachęcamy: od 1 września do żłobka, przedszkola, szkoły, bezpiecznie, sprawnie, na czas… dotrzesz pieszo, rowerem, tramwajem, autobusem. A samochodem tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.

Zamiast wozić w samochodzie powietrze i zanieczyszczać to wokół nas, to którym oddychamy, warto poznać w sumie prosty przepis na Kraków bez smogu: likwidacja palenisk węglowych, dbałość o tereny zieleni, nasadzenia nowych krzewów i drzew, i na koniec, dla czystego powietrza, szczypta nowego nawyku komunikacyjnego.

Od 1 września jest to tyle łatwiejsze, że wszystkie dzieci do czasu ukończenia szkoły podstawowej w krakowskiej komunikacji zbiorowej podróżuja bezpłatnie.

Rys. Anna Zabdyrska