climathon-krakow-28-10-2016Climathon jest światowym 24-godzinnym maratonem dotyczącym zmian klimatu, który odbędzie się jednocześnie w 121 największych miastach na całym świecie w dniu 28 października 2016 roku. Uczestnicy krakowskiej edycji poszukają wspólnie odpowiedzi na pytanie: Jak wzmocnić udział mieszkańców w działaniach na rzecz klimatu? Wydarzenie skupia osoby, które mają pasję do rozwiązywania lokalnych i globalnych wyzwań. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Aeris Futuro i Urząd Miasta Krakowa.

Climathon to międzynarodowa akcja organizowana przez Climate-KIC. W edycji 2016 weźmie udział 121 miast, 36 krajów i 6 kontynentów. Wydarzenie będzie tworzyć tysiące uczestników, którzy aktywnie chcą kształtować współczesne miasta.

Climathon Kraków rozpocznie się 28 października, w piątek, o godz. 15.00otwartą debatą. Uczestnicy będą poszukiwać odpowiedzi na pytania: Jakie wspólne działania można podjąć na rzecz ochrony klimatu? Jak wzmocnić instytucjonalnie współpracę lokalnie działających organizacji? Jak angażować mieszkańców do działania na rzecz ochrony klimatu? Wypowiedzą się przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, spółek miejskich, organizacji pozarządowych, mieszkańcy. Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie i jest całkowicie bezpłatne.

Kolejnym punktem Climathonu są warsztaty, podczas których uczestnicy wypracowują w grupach swoje koncepty. Na ich dopracowanie pod okiem mentorów mają 24 godziny. Po tym czasie czeka ich prezentacja przed Jury. Najlepszy pomysł zostanie przedłożony do realizacji przez Urząd Miasta Krakowa. Warsztaty przeplatane będą prelekcjami, wykładami oraz dyskusjami z udziałem ekspertów. W plan wpisane są oczywiście posiłki oraz aktywności ruchowe.

Dla kogo jest Climathon? Dla wszystkich zainteresowanych i zaangażowanych mieszkańców miasta: aktywistów i pasjonatów, studentów, pracowników organizacji pozarządowych, profesjonalistów, przedstawicieli biznesu, innowatorów, przedsiębiorców, kreatorów. Mile widziane wszelkie branże: ochrona środowiska, socjologia, planowanie przestrzenne, zarządzanie, informatyka, energetyka, geografia, architektura, PR i inne. Doświadczenie i wiedza z różnych obszarów to klucz do sukcesu Climathonu.

Dlaczego warto dołączyć? Przede wszystkim Climathon to niezwykłe doświadczenie, sprawdzenie się w kreatywnej i zespołowej pracy ze świeżo poznanymi ludźmi z wszelkich branż. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany przez Urząd Miasta Krakowa – ogromna korzyść zarówno dla Krakowa jak i uczestników. Świadomość własnego wkładu w usprawnianie funkcjonowania miasta jest dodatkowym profitem.

Jak dołączyć do wydarzenia? Osoby zainteresowane udziałem w debacie i dyskusji mieszkańców Krakowa w piątek 28 października o godz. 15:00, proszone są o mailowe rezerwacje miejsc: climathon.krakow@aerisfuturo.pl

Rejestracja do zespołu projektowego. Rejestrować można się indywidualnie lub zespołowo (przedstawiciel rejestruje całą grupę). Osoby chętne do pracy w zespołach proszone są o przyniesienie laptopów, a w miarę możliwości karimat, mobilnego internetu.

Organizatorzy: Fundacja Aeris Futuro, Urząd Miasta Krakowa
Partnerzy: Climate-KIC, Climate-KIC Polska

Media Patroni: Gazeta Wyborcza, Chrońmy Klimat, Klimapolka, Koalicja Klimatyczna, Ekologia.pl, BE.NAVIGATOR, Samorząd Doktorantów UEK, Zielonewydarzenia.pl