p117025215 października 2016 roku przeszła częścią dzielnicy IV Prądnik Biały I Wózkowa Masa Krytyczna. Jako Otwarty Plan włączyliśmy się w to wydarzenie współorganizując je z Mamatonen Klubem Mam i Centrum Obywatelskim Kraków.

Dzielnie ruszyliśmy w barwnym korowodzenie, z wózkami, licznymi dziećmi, psami, transparentami spod Dwroku Białoprądnickiego, wzdłuż bardzo ruchliwej od samochodów ul. Opolskiej, dalej do mostu nad rzeką Białuchą, i pod górkę… po stromych schodach, z jeszcze trudniejszym podjazdem. Jest to wyjątkowe połączenie. Miedzy ul. Opolską a ul. Zdrową – dobrze, że jest, ale z drugiej strony dla wielu osób stanowi nie lada przeszkodę. Warto przemyśleć, jak można by to miejsce poprawić.

p1170252Nie dając za wygraną po wąskich chodnikach, wysokich krawężnikach. Spacer na początek trwał 2 godziny. Powstanie z niego teraz raport potrzeb zmian. Potrzeb pilnych i ważnych, które zostaną przekazane do ZIKiT w Krakowie.

Niezależanie, jako Otwarty Plan złożymy w ZIKiT też nasze, zebrane podczas debat, które odbyły się w październiku nad jakością powietrza i jakością transportu propozycji udogodnień dla ruchu rowerowego i pieszego. Będzie to pierwsze od 3 lat uzupełenienie “Kontraktu 100 rozwiązań rowerowych”, który dał zaczyn dla zmian w myśleniu i realizacji infrastruktury rowerowej w Krakowie.

p1170267Wychodzimy dziś z założenia, że to właśnie ruch pieszy i rowerowy może w najznakomitszy sposób przyczynić się zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza jakie powoduje codzienny ruch samochodów. Ruch zbyt duży, zbyt skoncentrowany w Środmieściu Krakowa. Ruch przyczyniający się do smogu.

Więcej zdjęć: Flickr Otwarty Plan