W tym roku Wrocław zaprosił użytkowniczki i użytkowników rowerów towarowych. III Ogólnopolski Zlot Cargo Bike odbył się w dniach 9-10 września 2017 r. Główne wydarzania plenerowe odbywały się na Wyspie Słodowej. Był pokaz rowerów i przejazd ulicami Wrocławia. Debaty, wymiana doświadczeń, konkursy.

Możemy powiedzieć, że ten typ towerów coraz bardziej sprawdza się. Nie jest to jeszcze poziom ilościowy zadowalający, jednakże wkrótce rowery cargo mogą stać się niezastąpione nie tylko w dowozie dzieci do żłobka, przedszkola czy szkoły, ale także w robieniu zakupów, czy co najważniejsze – dostaw.

Bo nic nie jest nam tak potrzebne w dużych miastach, jak odciążenie dróg z pojazdów dostawczych oraz drastyczne zmniejszenie emisji spali.

Dziś samochody dostawcze to głównie pojazdy z silnikiem diesla. A więc silnie zanieczyszczające powietrze. Należy dołożyć wszelkich starań, aby tego typu pojazdy eliminować. Jednym ze sposobów, jest właśnie przełożenie towarów na ich tzw. “ostatnim kilometrze” (ang. the last mile) z wysokoemisyjnych i zajmujących przestrzeń pojazdów spalinowych, na rowery, a konkretnie mające ładowność nawet 100-120 kg – cargo rowery.