W trakcie realizacji Programu edukacyjnego “Szkoły przeciw smogowi”, czyli o zanieczyszczeniu powietrza i mobilności aktywnej z zespołem naszych edukatorów przeprowadziliśmy 100 warsztatów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w Krakowie i Niepołomicach.

W warsztatach udział wzięło 1734 uczniów i uczennic oraz 67 nauczycieli i nauczycielek na co dzień uczących różnych przedmiotów, ale jednakowo zatroskanych o jakość zdrowia podopiecznych, na którą duży wpływ ma jakość powietrza.

Uczniom przekazywane były materiały, w tym broszury o powietrzu, czy ulotki o roślinach domowych wspomagających oczyszczanie powietrza z pyłów. W trakcie warsztatów przygotowywane były różnorakie prace. Od rysunków, przez plakaty, do ćwiczeń i pracy w podgrupach. Uczniowie rozwiązywali zadane problemy związane z jakością życia w miejscu zamieszkania. Dzielili się spostrzeżeniami i doświadczeniami. Zastanawiano się, jak możemy sobie poradzić ze złą jakością powietrza w naszych miejscowościach, komu zgłaszać potrzebę poprawy sytuacji, jak regenerować organizm po długotrwałym przebywaniu w skażonym środowisku.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się rowerowe mapy DaRoPlany, szczególnie w szkołach zlokalizowanych w centrum Krakowa. Uczniowie zawsze chętnie zapoznają się z nowościami w zakresie infrastruktury rowerowej.

Projekt “Program edukacyjny “Szkoły przeciw smogowi”, czyli o zanieczyszczeniu powietrza i mobilności aktywnej” w 2018 roku uzyskał wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie