Choć sprawa wycięcia drzew przy ul. Rajakiej w Krakowie poruszyła mieszkańców, zwracających uwagę na walory krajobrazowe, estetyczne, ale przede wszystkim nieocenioną wartość przyrodniczą drzew w tym miejscu, została podjęta decyzja o ich wycięciu. W zamian zaprojektowano przestrzeń na nowo. Na dotychczasowo utrzymywanym przez ZIKiT klepisku położono chodnik, w planie jest dostawienie ławek, siedzisk, donic i postawienie koszy. Za to w pasie zieleni zaczęto nasadzanie drzew. Zleceniem nasadzeń zajął się Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

30 marca 2016 r. pojawiły się pierwsze dorosłe drzewa. Dorosłe, bo 25 letnie lipy srebrzyste ‘Varsaviensis’ (docelowo 7 sztuk). Posadzone zostaną też graby, byliny, kwiaty. Ulica Rajska nabierze nowego kształtu.

Najbliższe 3 lata o los i stan drzew będzie dbała firma, która dziś zaczęła ich nasadzanie. Pewne jest, że nie będą na ich korzeniach parkowały samochody – jak miało to miejsce w przypadku wyciętych w grudniu 2015 roku klonów, jesionu, lipy i wiązu. Rekompensata jest lepsza niż dotychczas stosowana w Krakowie.