trike Zapraszamy wszystkich posiadaczy i sympatyków rowerów towarowych na II Zlot Rowerów Cargo, który w 1.10.2016 r. odbędzie się w Krakowie.

Innowacyjność niekoniecznie oznacza wykorzystywanie najnowocześniejszych technologii. Nierzadko „innowacyjne” może okazać się sięgnięcie po rozwiązania, które znali już nasi dziadkowie, a nawet pradziadkowie. Tak jest na przykład z rowerami towarowymi, które już pod koniec XIX wieku były powszechnie używane do wykonywania dostaw w całej Europie, szczególnie w Danii i Holandii. Z czasem zastąpił je samochód, ale w ostatnich latach dwu- i trzykołowe rowery towarowe przeżywają swoją drugą młodość.

Dość powiedzieć, że w samej Kopenhadze jeździ ich ponad 40 000. Na tym tle kilkaset polskich rowerów towarowych, w tym ok. 50-60 w Krakowie, wygląda bardzo skromnie. Mimo to codziennie możemy spotkać je na ulicach – rowery z kawą, z sokami, służące do dostaw, mobilne warsztaty czy biblioteki na kółkach, a także coraz liczniejsze rowery służące do transportu dzieci. Różnorodność typów rowerów towarowych jest ogromna – dwu- i trzykołowe, z dużą skrzynią z przodu albo bagażnikiem z tyłu, duże i… jeszcze większe, zabierają do czworga małych pasażerów albo 100kg ładunku.

Najbliższa okazja, żeby zobaczyć najróżniejsze rowery towarowe i porozmawiać z ich właścicielami nadarza się 1 października podczas II Zlotu Rowerów Cargo w Krakowie. Zapraszamy szczególnie na paradę rowerów cargo, która wyruszy spod Wawelu. Następnie będziemy prezentować nasze rowery wszystkim zainteresowanym na ul. Krupniczej. Imprezę zakończy debata w budynku Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej nt. roli rowerów towarowych w dostawach w centrum miasta. W debacie wezmą udział przedstawiciele biznesu (firmy Smokowóz, Wrocławscy Kurierzy Rowerowi, DHL) i organizacji rowerowych oraz Pan Łukasz Franek, wicedyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, a także Konsul Honorowy Królestwa Niderlandów w Krakowie – Pan Patrick Den Bult.

Organizatorami wydarzenia są Pierwsza Spółdzielnia Rowerowa z Krakowa, Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów, współorganizatorzy to Fundacja Otwarty Plan, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

Ramowy plan:
10.00-12.00 – piknik pod Wawelem, zbiórka uczestników,
12.00-13.00 – parada rowerów cargo,
13.00-16.00 – postój na ul. Krupniczej, część prezentacyjna (w tym czasie także wyścigi rowerów towarowych oraz posiłek uczestników)
16.00-18.00 – debata w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie
19.00 – Afterparty

Zapraszamy!

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/226866404382650/