lokalnie

Decyzje dotyczące jakości naszego życia nie muszą być podejmowane odgórnie. Jako obywatele mamy możliwości, umiejętności i narzędzia, by uczestniczyć i tworzyć prawo oraz polityki, które na nas wpływają. Stawiamy na rozwój społeczności miejskich i wiejskich w takich obszarach jak: źródła pozyskiwania energii, lokalna produkcja i konsumpcja żywności, współkształtowane przestrzeni publicznej, ochrona środowiska, rozwój przedsiębiorczości, ekonomii społecznej i zielonej gospodarki. Chcemy także rozwijać ideę inteligentnego miasta jako miasta przyjaznego dla ludzi i przyrody, w którym interesy ekonomiczne, publiczne oraz indywidualne znajdują równowagę i działają dla poprawy jakości życia. Bez aktywności i zaangażowania świadomych swoich praw i obowiązków obywateli – czyli nas – taki rozwój nie jest możliwy. Tutaj piszemy o szeroko pojętym rozwoju lokalnym w mieście i na wsi.

lokalniewiedza
Podstawowe standardy organizowania paneli obywatelskich

Standardy organizowania paneli obywatelskich to kluczowa kwestia zanim wystartuje praca panelistów. Proces konsultacyjny panelu obywatelskiego musi przebiegać transparentnie. Panel obywatelski jest metodą deliberacji stosowaną w wielu krajach Unii Europejskiej.

lokalniewiedza
Panele obywatelskie. Przewodnik po demokracji, która działa

Rok 2020 przyniósł pewnego rodzaju zamknięcie dla szeregu działań obywatelskich. W marcu odwoływano lub przenoszono odsuwając w czasie rozpoczęte procesy konsultacyjne. Strach przed osobistymi kontaktami, sprawił, że tylko niektóre spotkania odbywały się w wersji zdalnej, wiele zaplanowanych spotkań z mieszkańcami nie odbyło się.

lokalnierowerem
Czas na zieloną odbudowę miast – organizacje społeczne i miasta apelują do Premiera o wsparcie transportu publicznego

Osiemnaście organizacji pozarządowych oraz dziesięciu prezydentów miast zaapelowało dziś do Premiera o przeznaczenie dodatkowego wsparcia finansowego na inwestycje związane z zeroemisyjnym transportem publicznym oraz rozwiązania, które zwiększą komfort i liczbę podróży odbywanych rowerem lub pieszo.

lokalniepowietrza
Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Konsultacje tylko do 10 kwietnia 2020

To ostania prosta dla nowego, aktualizowanego “Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego”. Zachęcamy do poparcia propozycji zapisów Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego. Już tylko do 10 kwietnia można podpisać się pod apelem do władz województwa: Chcę oddychać!

lokalniepowietrza
Warsztaty o jakości powietrza dzięki wsparciu WFOŚiGW w Krakowie

Zakończyliśmy realizację warsztatów o jakości powietrza, zanieczyszczeniach smogiem. Od maja do października spotykaliśmy się z uczniami i uczennicami krakowskich i małopolskich szkół podstawowych i średnich.

lokalniewiedza
EKO uczniowie w Krakowie. Pakiet edukacyjny i warsztaty w szkołach

Zapraszamy szkoły podstawowe i szkoły średnie do udziału w warsztatach w ramach programu „Szkoły przeciw smogowi” a w tym roku do projektu “EKO uczniowie w Krakowie. Pakiet edukacyjny i warsztaty w szkołach”.

lokalnierowerem
STARS 2019/2020, czyli rowerowa edukacja w szkołach

Rozpoczęliśmy trzeci rok pracy w kampanii “STARS – rowerem do szkoły”. Tym razem pracujemy z 19 szkołami podstawowymi i 2 specjalnymi ośrodkami szkolno-wychowawczymi.

lokalniezielono
#ChodziOŻycie. Koalicja na rzecz bezpieczeństwa Pieszych

Każdego dnia na polskich drogach ginie średnio 8 osób! Blisko 3000 osób rocznie… Od roku 2016 rośnie liczba pieszych, którzy stracili życie na przejściach dla pieszych, obecnie ponad 28% wszystkich ofiar wypadków drogowych to piesi! W dniu 16 września 2019 r. w Urzędach Wojewódzkich złożony został apel ws. poprawy bezpieczeństwa pieszych.

lokalnierowerem
Nowohucki Przejazd Rowerowy w Tygodniu Mobilności

19 września 2019 r. współorganizujemy III Nowohucki Przejazd Rowerowy w ramach programu edukacyjnego “STARS – rowerem do szkoły”.. Tradycyjnie przemierzymy główne ciągi najmłodszej z czterech dużych dzielnic Krakowa. Zaczynamy przy Szkole Podstawowej Nr 105 z Oddziałami Integracyjnymi, na os. Słonecznym 12, o godz. 9:45.

lokalniepowietrza
Dobra Atmosfera: Szkolenie dla aktywistów

Działasz na rzecz czystego powietrza i powstrzymania kryzysu klimatycznego? Chcesz założyć alarm smogowy lub w inny sposób zmobilizować lokalną wspólnotę? Zapraszamy na zaawansowane dwudniowe warsztaty szkoleniowe dla lokalnych liderów zaangażowanych w działania na rzecz dobrej atmosfery: czystego powietrza i stabilnego […]

lokalnierowerem
“STARS – rowerem do szkoły”. Dwa lata w krakowskich szkołach podstawowych

Niedawno zakończył się trudny rok szkolny, który dla nas ponownie był pełen wyzwań, ciekawych doświadczeń i nieoczekiwanych zbiegów okoliczności dzięki udziałowi w programie “STARS – rowerem do szkoły”. Drugi rok z rzędu pracowaliśmy z uczniami i uczennicami w ważnych dla nas zagadnieniach.

lokalniewiedza
III Kongres Energetyki Obywatelskiej. Warszawa 16 maja 2019 r.

Ruch Więcej Niż Energia, którego jesteśmy członkiem, organizuje III Kongres Energetyki Obywatelskiej. Transformacja energetyczna – czas przełomu. W Programie znalazły się takie obszary jak: Kondycja i perspektywy energetyki rozproszonej w Polsce czy Nowe unijne prawo. Nowe unijne pieniądze. Zachęcamy do udziału i zarejestrowania się już dziś!

lokalniewiedza
Panele obywatelskie. Przewodnik po demokracji, która działa. Publikacja w 6 językach

Panel obywatelski jest sposobem na podejmowanie demokratycznych decyzji na poziomie miasta, państwa lub społeczności międzynarodowej, jak Unia Europejska. Sam panel to grupa losowo wyłonionych osób, z uwzględnieniem kryteriów demograficznych, takich jak miejsce zamieszkania, płeć, wiek czy poziom wykształcenia.

lokalniepowietrza
Projekt Planu Adaptacji Miasta Krakowa do zmian klimatu do 2030 roku

Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem projektu “Planu Adaptacji Miasta Krakowa do zmian klimatu do roku 2030”. Dokument jest ważny, bo obejmuje plan działań na nabliższe 12 lat. Czas gra tu dużą rolę, jest kluczowy do podjęcia szybkich i wiążących działań dla całej społeczności Krakowa.

lokalniewiedza
Rejestracja na szkolenie “Smog w szkole”, 11 października 2018 r.

Zgłoszenia prosimy kierować do dn. 10 października 2018 r. za pośrednictwem formularza rejestracyjnego.

lokalniepowietrza
Kampania “Szkoły przeciw smogowi” w Niepołomicach

We wrześniu i na początku października gościliśmy z warsztatami w 11 szkołach gminy Niepołomice. Tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, dyskutowaliśmy z młodzieżą o skali i przyczynach zanieczyszczenia powietrza oraz co możemy zrobić, by temu przeciwdziałać. To już 5-ty rok naszej […]

lokalniepowietrza
Warsztaty o smogu i jakości powietrza dla szkół, Kraków i Małopolska

To już nasz 5-ty rok z rzędu, kiedy Otwarty Plan zaprasza szkoły podstawowe, gimnazja
i szkoły średnie do udziału w warsztatach w ramach projektu „Szkoły przeciw smogowi, czyli o zanieczyszczeniu powietrza i mobilności aktywnej”.

lokalnierowerem
Mix and Move! Przesiadaj się i jedź!

Doskonałe hasło przewodnie dla Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (European Mobility Week). W dniach 16-22 września 2018 r. ponad 2270 miast z 47 krajów (czyli nie tylko z Unii Europejskiej) włączy się w promocję zrównoważonego transportu.

lokalniepowietrza
Do żłobka, przedszkola, szkoły… aby kontynuować, naukę przemieszczamy się

Do żłobka, przedszkola, szkoły. Do pracy, na zakupy i do kina. Idziemy. Nasza forma mobilności ma ogromne znaczenie. Nasze przyzwyczajenia i nowe nawyki są najważniejszą formą oddania naszego głosu na wygląd i funkcjonalności naszych miast.

lokalnierowerem
Rowerowy Maj w Krakowie

Rowery w Krakowie z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. 7 maja 2018 roku ruszyła krakowska rywalizacja w ramach ogólnopolskiej kampanii na rzecz codziennego dojeżdżania do szkoły rowerem.

lokalniepowietrza
Nie bądź szoferem – zostań pasażerem!

Nasza grafika powstała w ramach z kampanii “Czyste powietrze w Krakowie. Kampania edukacyjno-informacyjna o smogu i mobilności aktywnej” przemierza każdego dnia krakowskiej ulice na regularnych liniach autobusowych.

lokalniepowietrza
2072 uczniów i uczennic oraz 46 nauczycieli

Podczas 100 warsztatów przeprowadzonych w ramach działań pn. “Czyste powietrze w Krakowie. Kampania edukacyjno-informacyjna o smogu i mobilności aktywnej” wzięło udział 2072 uczniów i uczennic oraz 46 nauczycieli.

lokalniepowietrza
Konkurs plastyczny “SMOG – możemy to zmienić!”

SMOG – możemy to zmienić! – konkurs plastyczny organizowany przez naszą fundację, we współpracy z Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowej Rudzie. Patronat medialny nad konkursem objął tygodnik społeczno-kulturalny “Noworudzianin”.

lokalniewiedza
Gra miejska FAIR TRAIN w czasie TEG 2017

W dniach 18 – 26 listopada 2017 r. odbywa się 19. ogólnopolska edycja Tygodnia Edukacji Globalnej pod hasłem „Cele Zrównoważonego Rozwoju. Przyszłość świata zależy od nas”. Z tej okazji 22 listopada razem Polską Zieloną Siecią i 12 szkołami z województwa […]

lokalnierowerem
Zostaliśmy organizacją współpracującą przy programie STARS – Rowerem do szkoły

Czym jest program STARS? Sustainable Travel Accreditation and Recognition for Schools. Nauczyciele i uczniowie z 31 krakowskich szkół podstawowych kontynuują rozpoczętą jeszcze w 2012 roku kampanię polegającą na pracy na rzecz zwiększenia liczby uczniów przyjeżdżających do szkoły rowerem, hulajnogą lub przychodzących pieszo.

lokalniepowietrza
Nie badź szoferem zostań pasażerem – na słupach ogłoszeniowych

Pokazaliśmy mieszkankom i mieszkańcom Krakowa nasze tegoroczne hasła namawiające do reflekcji nad codziennymi nawykami transportowymi.

lokalnierowerem
Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności

Mobilność aktywna podczas #MobilityWeek 2017. Od 2002 roku EUROPEAN MOBILITY WEEK oddziaływuje na mobilność i transport w miastach. Celem działań jest poprawa zdrowia publicznego i podniesienie jakości życia. Kampania zachęca mieszkanki i mieszkańców do odkrywania roli przestrzeni, głównie ulic, chodników, dróg dla rowerów, czy miejskich placów w ich codziennym życiu

lokalnierowerem
Wrzesień spod znaku mobilności

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, ponad 2500 miast włączonych z 50 krajów (również z Argrntyny i Japonii) w promowanie mobilności aktywnej. Zmiany w świadomości, zastanowienie przy planowaniu podróży. Miasta z Małopolski również włączyły się w 2017 roku, np. Bochnia, Chrzanów, Gorlice, Kraków, Tarnów, Trzebinia, Wadowice.

lokalnierowerem
Pomiary natężenia ruchu rowerowego w Krakowie

Zachęcamy do zapoznania się z wynikami tegorczonych pomiarów natężenia ruchu rowerowego w Krakowie, zlecone przez Wydział Gospodarki Komunalnej UMK w 2017 r.

lokalniepowietrza
Piesi idą. Samochody stoją w korkach

Kto, jak nie pieszy jest sprzymierzeńcem dobrej jakości powietrza w miastach. Codzienne 10 tys. kroków, czyli ok. 5 km polepsza samopoczucie. Ruch poprawia krążenie i obniża ciśnienie. A nawet średnio o 7 lat wydłuża życie.

lokalnierowerem
Przejazdy, łączniki, remonty

Zgłaszane przez rowerzystów, sugerowane podczas debat. Wynik prac Krakowskiego Dialogu Cylicznego z 2013 i Kontraktu 100 rozwiązań rowerowych. Dziś wdrażane, oznakowane, uruchomione do używania. Dla bezpieczeństwa i chęci krzystania z roweru, jako środka codziennego transportu w Krakowie.

lokalnierowerem
Nowe stacje roweru publicznego Wavelo

Gratulacje dla oficerowa rowerowego z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie za twarde i skuteczne negocjacje dla mieszkańców Czyżyn. Oby ci docenili starania i częściej zaczęli korzystać z roweru jako środka, najlepiej codziennej komunikacji.

lokalnie
Środowisko nie obroni się bez niezależnych sądów

Apel organizacji ekologicznych w sprawie niezależnych sądów. Dzięki niezależnym sądom, obywatel nie jest bezsilny w sporze z władzami. Dzięki niezależnym sądom, środowisko nie jest bezbronne w starciu z człowiekiem. Nie ma prawidłowej ochrony środowiska bez niezależnych sądów.

lokalnierowerem
Południe Krakowa lepiej skomunikowane rowerowo

Dzielnice Bierzanów i Prokocim wzbogaciły się w długo wyczekiwaną, ale też i całkiem długą, nową drogę dla rowerów wzdłuż ulicy Teligi, Ćwiklińskiej i Wielickiej. 3,5 km nowej drogi dla #rower.ów wzdłuż ul. Wielickiej, Teligi i Ćwiklińskiej pomaga skomunikować Bieżanów z […]

lokalnierowerem
Spełnione obietnice

Zespół ds. Mobilności Aktywnej w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie dotrzymuje słowa i wprowadza zapowiadane ułatwienia wzdłuż ul. Lublańskiej i Opolskiej, gdzie można na rowerze legalnie poruszać się chodnikiem. Jazda dopuszczona jest tam przepisami ogólnymi Prawa o Ruchu […]

lokalnierowerem
Powstaje nowa infrastruktura rowerowa

Infrastruktury dla rowerów nigdy nie jest za wiele. Patrząc na podział struktury transportu w Danii, gdzie w samej Kopenhadze codzienne podróże rowerem są standardem dla 36% mieszkańców, tylko pokazuje, że rozwijanie tego rodzaju transportu daje efekty. Mieszkanki i mieszkańcy miast, […]

lokalnierowerem
Mobilność Aktywna

Jeszcze kilka lat temu mogliśmy tylko pomarzyć, by krakowscy urzędnicy przemawiali do mieszkańców komunikatami napisanymi przez ekologiczne organizacje pozarządowe. Proszę, a tu taka niespodzianka. Oficer rowerowy tłumaczy na czym polega zrównoważony transport. Po 1. nogi, po 2. dwa koła, po […]

lokalnierowerem
Rowery towarowe – cargo bikes

Fundacja Otwarty Plan od samego początku swojego istnienia promuje używanie w mieście rowerów towarowych, z angielskiego zwanych cargo bikes. Zdjęcia lub rysunki prezentujące te niezwykłe konstrukcje zamieszczane są w każdym wydaniu drukowanego Daroplanu. FOP brał także czynny udział w organizacji II Zlotu […]

lokalnierowerem
Rywalizacja rowerowa ECC 2017

Przez cały maj Kraków po raz pierwszy brał udział w Europejskiej Rywalizacji Rowerowej – European Cycling Challenge.

lokalnierowerem
Wygodniej na rowerze

Jak zapowiada krakowski oficer rowerowy, jeszcze w tym roku zostanie wprowadzonych sporo ułatwień dla rowerzystów, takich jak nowe przejazdy rowerowe, by nie trzeba było zsiadać przy przekraczaniu jezdni ulic, przy których można już teraz legalnie jeździć chodnikiem. Duże zmiany na plus […]

lokalnierowerem
Rośnie ruch rowerowy w Krakowie

Coraz lepsze warunki, nie tylko pogodowe, sprawiają, że ruch rowerowy w Krakowie systematycznie wzrasta. W czerwcu już po raz trzeci na zlecenie Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa zostaną przeprowadzone badania ruchu rowerowego, których wyniki poznamy jesienią. Codziennie możemy jednak […]

lokalniepowietrza
Kraków i Małopolska od 1 lipca 2017 r. oczyszczają powietrze

Od momentu kiedy w styczniu br. Sejmik Województwa przyjął uchwałę antysmogową dla Małopolski, wyłączając Kraków z przyczyn oczywistych, rozpoczęło się pewne zamieszanie (Kraków ma własne przepisy uchwalone rok wcześniej, które wejdą w życie 1.09.2019 r.).

lokalniepowietrza
Czyste powietrze w Krakowie. Kampania edukacyjno-informacyjna o smogu i mobilności aktywnej

Rozpoczynamy kampanię “Czyste powietrze w Krakowie. Kampania edukacyjno-informacyjna o smogu i mobilności aktywnej”.

lokalniezielono
Program małej retencji wód opadowych w Krakowie w 2017 roku

Od 2014 roku Gmina Miejska Kraków realizuje program ochrony i gospodarowania zasobami wodnymi dla miasta Krakowa na mocy uchwały z 2013 roku w sprawie przyjęcia programu “Krakowski program małej retencji wód opadowych”.

lokalniezielono
Liberalizacja przepisów ochrony drzew – intencje zmiany ustawy i jej skutki

Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Krakowie organiuje dyskusję pt. “Liberalizacja przepisów ochrony drzew – intencje zmiany ustawy a jej skutki”. Temat przewodni jest nie tylko ciekawy, co ważny dla nas wszystkich.

lokalniewiedza
Pakiet edukacyjny “Jedz lokalnie, myśl globalnie!

Powstał pakiet edukacyjny “Jedz lokalnie, myśl globalnie!”. Pakiet przeznaczony jest do prowadzenia zajęć z uczniami i uczennicami z II, III i IV etapu edukacyjnego. Publikacja poświęcona jest w całości tematyce żywności w zglobalizowanym świecie. Tematyka ta jest niezwykle ważna dla naszego życia, bo codziennie każdy i każda z nas podejmuje jakiś wybór konsumencki.

lokalniepowietrza
Sejmik Województwa przyjął uchwałę Małopolska Antysmogowa

Szansa na rzeczywistą poprawę jakości powietrza w województwie małopolskim staje się faktem. Zaczekamy co prawda jeszcze kilka lat na wdrożenie wszystkich zapisów uchwały, ale to właśnie Sejmik Województwa Małopolskiego, w dniu 23.01.2017 r. przyjął pierwszą uchwałę regulującą kwestie smogu w skali ogólnowojewódzkiej.

lokalniepowietrza
23.01.2017 Sejmik Województwa będzie głosował na Antysmogową Małopolską

Małopolska zbliża się wielkimi krokami do rozwiązania jednego z największych problemów regionu. Przebiegowi obrad nad projektem uchwały antysmogowej można się będzie przyglądnąć osobiście, przychodząc na Sesję Sejmiku, ul. Racławicka 56, od godz. 10.00.

lokalniepowietrza
Konsultacje społeczne przed głosowaniem nad małopolską uchwałą antysmogową

Już tylko do 5 stycznia 2017 roku możemy zająć stanowisko biorąc udział w konsultacjach społecznych projektu tzw. uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego. Jednocześnie zachęcamy do wzięcia udziału w wysłuchaniu publicznym.

lokalniewiedza
Jak doPIESIć miasto? Czyli o standardach pieszych w Krakowie i Lublinie

Sprawy pieszych i ich potrzeby wypływają na pierwszy plan. To temat, o którym coraz więcej rozmawia się i pisze w Krakowie. Śladem wielu miast na świecie, w Europie, w Polsce od rozmów o potrzebnie zmiany i naprawy przechodzimy do czynów. Zachęcamy do przyjścia.

lokalniewiedza
Razem dla pokoju – Gra Fair Train w Katowicach

Od 18-tu lat w trzecim tygodniu listopada odbywa się Tydzień Edukacji Globalnej. Tegoroczny TEG odbędzie się pod hasłem „Razem dla pokoju”. W całej Europie w szkołach i instytucjach odbywają się wtedy spotkania, projekcje filmów, warsztaty, happeningi i koncerty, a uczniowie i uczennice śląskich szkół wezmą udział w grze miejskiej „Fair Train”, w Katowicach w dniu 16-tego listopada.

lokalniewiedza
Przewodnik po Rolnictwie Wspieranym przez Społeczność

Rolnictwo Wspierane przez Społeczność (RWS) to model współpracy drobnych gospodarstw rolnych oraz konsumentów opartej na bezpośrednim kontakcie i wzajemnym wsparciu.

lokalniezielono
Miejskie Ogrody wystawa w Krakowie

Mobilna instalacja „Miejskie ogrody”, którą można zobaczyć w Galerii Kazimierz w Krakowie od 7 do 21 listopada 2016 r., przedstawia konkretne narzędzia pozwalające na efektywne prowadzenie miejskich upraw. Przedstawione rozwiązania przygotowane są zgodnie z zasadami zrównoważonego rolnictwa i bioróżnorodności, dzięki czemu przyszłe uprawy będą pełnowartościowe i bezpieczne dla lokalnego środowiska.

lokalniepowietrza
Kalendarz Fundacji Otwarty Plan 2017

Podobała Wam się nasza kampania outdorowa “Mobilność aktywna”? Chcielibyście, aby jej część w najbliższych miesiącach towarzyszyła Wam na biurku? Zachęcamy do zgłaszania zapotrzebowania. Wyślemy Wam egzemplarze. Bezpłatnie.

lokalniezielono
Climathon w Krakowie

Climathon jest światowym 24-godzinnym maratonem dotyczącym zmian klimatu, który odbędzie się jednocześnie w 121 największych miastach na całym świecie w dniu 28 października 2016 roku. Uczestnicy krakowskiej edycji poszukają wspólnie odpowiedzi na pytanie: Jak wzmocnić udział mieszkańców w działaniach na rzecz klimatu? Wydarzenie skupia osoby, które mają pasję do rozwiązywania lokalnych i globalnych wyzwań.

lokalniepowietrza
I Wózkowa Masa Krytyczna za nami

15 października 2016 roku przeszła częścią dzielnicy IV Prądnik Biały I Wózkowa Masa Krytyczna. Jako Fundacja Otwarty Plan włączyliśmy się w to wydarzenie współorganizując je z Klubem Mam Mamaton i Centrum Obywatelskim Kraków.

lokalniepowietrza
Spoty kampanii “Kraków. Mobilność Aktywna”

Zbieramy i publikujemy zbiorczo, przygotowane w czasie trwania kampanii “Kraków. Mobilność aktywna” spoty. To jednak nie wszystkie meteriały, jakie zebraliśmy. Część to wciąż surówka, którą dopiero będziemy szlifować. Wkrótce się pochwalimy! Ale już dziś dziękujemy Wojewódzkiemu Fudnuszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie za udzielone wsparcie w realizacji zadania!

lokalnierowerem
DaRoPlan – narzędzie SMART

Od września 2016 r. rozprowadzamy w Krakowie najnowsze wydanie DaRoPlanu – darmowego rowerowego planu miasta Krakowa. Jest to czwarte wydanie drukowane DaRoPlanu. Zachęcamy do korzystania!

lokalnierowerem
II Ogólnopolski Zlot Rowerów Cargo

Zapraszamy wszystkich posiadaczy i sympatyków rowerów towarowych na II Zlot Rowerów Cargo, który 1.10.2016 r. odbędzie się w Krakowie. Organizatorami wydarzenia są Pierwsza Spółdzielnia Rowerowa z Krakowa, Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów, współorganizatorzy to Fundacja Otwarty Plan, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

lokalnierowerem
Tydzień Mobilności w Krakowie 16-22 września 2016 r.

Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności wystartuje z dużym i szerokim planem wydarzeń. Poruszone zostaną tematy transportu, jakości powietrza, edukacji i dobrego spędzania czasu. Zachęcamy do sprawdzenia, co się szykuje tym razem!

lokalniepowietrza
#PieszyRowerzysta

Podoba Ci się nasza kampania “Kraków. Mobilność aktywna”? Ruszaj w miasto. Zrób zdjęcia a najlepiej selfie z plakatem, dodaj #PieszyRowerzysta i publikuj na twitterze lub instagramie. Zapraszamy po upominki na Rondo Mogilskie w godz. 14.00-18.00 podczas Tygodnia Mobilności od 16 do 22 września (bez niedzieli 18.09).

lokalnierowerem
Smart mobility. Strong economy. Tydzień mobilności 2016

Tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT), zwany też po prostu Tygodniem Mobilności zacznie się już 16 września 2016 roku. Hasło przewodnie wydarzeń, w które włączają się ponad 1500 miast, inicjatyw, mieszkańców krajów Unii Europejskiej “Inteligentny transport. Silna gospodarka”.

lokalniepowietrza
Ruch pieszy nie zanieczyszcza powietrza. Nie emituje spalin. Chodzenie jest cool

Do żłobka, przedszkola, szkoły. Pieszo, rowerem, tramwajem. Bezpiecznie, sprawnie, na czas. To nasza myśl przewodnia. Nasza recepta na skuteczną poprawę jakości powietrza w Krakowie. Hałas, korki, spaliny, duży ruch samochodów. Zacznij od poniedziałku. Początek nowego roku szkolnego. Nowe postanowienie. Pieszo po zdrowie!

lokalniepowietrza
Jak poprawić jakość krakowskiego powietrza?

Dla poprawy jakości powietrza, a tym samym jakości życia w Krakowie niezbędne jest kilka elementów. Pierwszy to wymiana pieców opalanych paliwem stałym, drugi to rezygnacja z samochodu, a trzeci to większa dobałość o tereny zieleni w mieście. Spełenienie wszystkich zapewni lepszą jakość życia mieszkańcom i odwiedzającym Kraków gościom.

lokalniepowietrza
Pierwszy etap kampanii „Kraków. Mobilność aktywna”

Czy jesteśmy w stanie zrezygnować z podróży samochodem po Krakowie? Tak, i najlepszym tego dowodem były Światowe Dni Młodzieży, kiedy miasto zdominowali pasażerowie komunikacji miejskiej, piesi i rowerzyści. Otwarty Plan i ZIKiT w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Kraków. Mobilność aktywna” będą zachęcać krakowian do zmiany nawyków komunikacyjnych.

lokalniepowietrza
Forum Na Rzecz Czystego Powietrza

W 2016 roku przedstawicielka Fundacji Otwarty Plan brała udział w pracach Forum Na Rzecz Czystego Powietrza – cyklu 12 spotkań tematycznych, służących wypracowaniu pomysłów, a także analizie rozwiązań mających na celu poprawę jakości powietrza w Krakowie. Skupiano się zarówno na celach krótkoterminiowych, średnioterminowych, jak i długoterminowych.

lokalniepowietrza
Czyste powietrze w Krakowie. Zmieniamy nasze nawyki komunikacyjne

Czyste powietrze jest niezbędne do życia, tak samo jak czysta woda i dobrej jakości żywność. Smog, który w Krakowie potrafi towarzyszyć przez większą część roku nie służy nam. Przyczynia się do uszczerbku na zdrowiu.

lokalniepowietrza
Otwarty Plan jednym z #ekoLIDERÓW 2016 województwa małopolskiego

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie nagrodził Fundację Otwarty Plan w ramach konkurs #ekoLIDERZY 2016. Konkursie, którego głównym założeniem było uhonorowanie instytucji, które w sposób szczególny przyczyniły się do poprawy stanu środowiska naturalnego w Małopolsce.

lokalniezielono
Opiekuńcze Drzewo z Krakowa w finale Drzewa Roku 2016

Zachęcamy do przyłączenia się do wyboru drzewa roku, jakie od kilku lat organizuje Klub Gaja.
Oczywiście spośród wielu zgłoszonych drzew, mamy do wyboru jedno z krakowskich, ale też jedno z małopolskich drzew.

lokalniepowietrzazielono
Piknik Rodzinny w Parku Jordana – wszystko o powietrzu w Krakowie

Wszystko co chcemy wiedzieć o krakowskim powietrzu. Czym oddychamy, jak zanieczyszczenia wpływają na stan naszego zdrowia, jak zmienić ogrzewnanie na proekologiczne, skąd otrzymać dotację, jak przeprowadzić wymianę ogrzewania oraz… jak zapłacić jak najmniej.

lokalniezielono
ZZM pokazuje, że #dasie posadzić dorosłe drzewa przy Rajskiej

30 marca 2016 r. pojawiły się pierwsze dorosłe drzewa. Dorosłe, bo 25 letnie lipy srebrzyste ‘Varsaviensis’ (docelowo 7 sztuk). Posadzone zostaną też graby, byliny, kwiaty. Ulica Rajska nabierze nowego kształtu.

lokalnie
Krakowski program małej retencji wód opadowych na rok 2016

Na przeciw potrzebie podlewania ogrodu wychodzi w Krakowie program małej retencji wód opadowych na rok 2016. Podobnie, jak w latach ubiegłych mieszkańcy Krakowa (zwrówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne) mogą starać się o dotację do wykonanie systemów deszczowych do gromadzenia i gospodarczego wykorzystania wód deszczowych.

lokalniezielono
Na straży drzew – 23.03.2016 r. seminarium w Krakowie

Celem spotkania jest identyfikacja problemów i barier w realnej ochronie drzew w miastach, udzielenie odpowiedzi na pytanie, jak unikać konfliktów związanych z wycinką drzew, poszukiwanie inspirujących, możliwych do wykorzystania przykładów do powielania, nawiązanie współpracy ze środowiskiem lokalnych aktywistów, ale też wzmocnienia współpracy pomiędzy wszystkimi.

lokalniezielono
Krakowski Budżet Obywatelski 2016

Dzięki pomysłom i determiniacji krakowian w opracowaniu oraz reklamowaniu projeków w ramach Budżetu Obywatelskiego powstało już sporo dobrych i potrzebnych rzeczy. Nowa nasadzenia roślin (drzew i krzewów), place zabaw, publiczne siłownie na wolnym powietrzu, sekundniki-liczniki czasu na skrzyżowaniach, wybiegi dla psów… To tylko niektóre z licznych projektów zgłoszonych przez aktywnych mieszkańców, a zrealizowanych przez jednostki miejskie.

lokalniepowietrza
Debata w Centrum Obywatelskim Kraków: Kto pokona smog?

Na ile uchwalenie przez Sejmik Województwa Małopolskiego zakazu stosowania paliw stałych przybliża nas do rozwiązania problemu zanieczyszczonego powietrza w Krakowie? Jaką rolę w walce ze smogiem powinny odgrywać samorząd, organizacje społeczne, przedstawiciele biznesu i co mogą w tej kwestii zrobić mieszkańcy Krakowa?

lokalniepowietrza
Wzięliśmy udział w konsultacjach społecznych projektu uchwały antysmogowej dla Krakowa

Fundacja Otwarty Plan wzięła udział w konsultacjach społecznych projektu uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

lokalniepowietrza
Przedstawiciele Fundacji byli obecni na publicznym wysłuchaniu uchwały antysmogowej w Krakowie

W ramach konsultacji społecznych projektu uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw w dn. 4.12.2015 roku odbyło się publiczne wysłuchanie projektu uchwały.

lokalnie
Poparliśmy inicjatywę “Nie w moim imieniu. Dialog zamiast agresji”

6 grudnia 2015 roku o godzinie 12:00 wyjdziemy na ulice Krakowa, żeby wyrazić brak zgody na narastającą nienawiść i agresję w naszym życiu społecznym.

lokalnie
Świadoma marginalizacja sektora pozarządowego w Polsce?

Kilkadziesiąt pozarządowych organizacji ekologicznych (POE), w tym także FOP, zaapelowało w liście otwartym do Premiera o przywrócenie warunków umożliwiających sektorowi pozarządowemu aplikowanie o środki unijne na ochronę przyrody i edukację ekologiczną.

lokalniezielono
Nagrania wideo z konferencji “Przesadzanie drzew jako droga do zachowania zieleni w Krakowie i Małopolsce”

Dla tych wszystkich, którzy nie mogli być obecni 6 października 2015 roku w Krakowie na konferencji zatytuowanej “Przesadzanie drzew jako droga do zachowania zieleni w Krakowie i Małopolsce” oddajemy do dyspozycji nagranie wideo.

lokalnie
Park(ing) Day 2015

16 września rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W ramach wielu atrakcji zapraszamy Was na kolejną edycję Park(ing) Day! W tym roku parkujemy rowery oraz zazieleniamy okolicę na ulicy Paulińskiej 28. Przyjdź/przyjedź w piątek, 18 września o godzinie 11:00.

lokalniepowietrza
Współpraca z samorządem

W maju 2014 w Krakowie przeprowadzono bezprecedensowe, prawdopodobnie w skali światowej, referendum. Na karcie do głosowania znalazło się  pytanie: Czy zdaniem Pani/Pana w Krakowie powinno się budować więcej ścieżek rowerowych?

lokalniepowietrza
Tworzymy mapę dobrych praktyk!

Czy Kraków jest na dobrej drodze, by stać się ekologicznym miastem? Postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu inicjatywy już dziejące się w mieście, które zbliżają nas do tego celu. Jednocześnie chcielibyśmy, aby stały się one inspiracją dla mieszkańców Krakowa do podejmowania kolejnych działań.

lokalniepowietrza
Happening Kraków dla Klimatu na Placu Nowym

We wrześniu w wielu miejscach na świecie odbyły się lokalne akcje, których połączony wydźwięk może mieć znaczenie globalne. My też włączyliśmy w światową akcję na rzecz ochrony klimatu. Ogólnoświatową akcję koordynowała międzynarodowa organizacja Avaaz.

lokalniepowietrza
Mieszkasz w Krakowie? Wypełnij ankietę!

Droga Mieszkanko i drogi Mieszkańcu Krakowa! Jeżeli chcesz wspólnie z nami mieć wpływ na kształt i rozwój Krakowa przyjaznego mieszkańcom i przyrodzie, wypełnij ankietę “Miasto dla ludzi i przyrody” Jesteśmy grupą osób złożoną z aktywistów miejskich i ekologicznych, którzy chcą współtworzyć Kraków – naszą wspólną przestrzeń codziennego życia.

lokalnie
Wystartowaliśmy!

Zainspirowani kampanią Greenpeace dotyczącą ochrony pszczół, postanowiliśmy i my zająć się tym ważnym tematem. W czasie Otwartego Pikniku Kooperacji III Zjazdu Kooperatyw w Krakowie oficjalnie wystartowaliśmy z naszymi działaniami jako OTWARTY PLAN i poprowadziliśmy warsztaty z budowania mini uli dla pszczół.

powietrza
rowerem
klimat
zielono
wiedza
Skip to content