rowerem
×

DAROPLAN ibikekrakow

Darmowy Rowerowy Plan Miasta Krakowa

Mapa rowerowa Krakowa. Do żłobka, przedszkola, szkoły i pracy! Bezpiecznie, sprawnie, na czas! Na rowerze! Fundacja OTWARTY PLAN

Nauka jazdy w 5 min.

czyli lekcja bezpiecznej jazdy rowerem po mieście.


Chodniki służą do chodzenia, nie do jeżdżenia.


Zawsze jedź po prawej stronie, również na drogach dla rowerów.


Sygnalizuj zamiar, a nie czynność!


Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Pokonując skrzyżowania postaraj się o kontakt wzrokowy z kierującymi pojazdami.


Zachowaj odstęp od krawężnika lub zaparkowanych aut - ok. 1 metr.

powietrzarowerem
Edukacja rowerowa

Dlaczego edukacja rowerowa? Edukacja na rzecz zrównoważonego transportu realizowana jest przez nas od początku istnienia Fundacji. Oczywiście w polu naszych zainteresowań znajduje się zarówno edukacja, jak i informacja o tym, jak na środowisko oraz zdrowie wpływa nasza codzienna decyzja o […]

lokalnierowerem
Czas na zieloną odbudowę miast – organizacje społeczne i miasta apelują do Premiera o wsparcie transportu publicznego

Osiemnaście organizacji pozarządowych oraz dziesięciu prezydentów miast zaapelowało dziś do Premiera o przeznaczenie dodatkowego wsparcia finansowego na inwestycje związane z zeroemisyjnym transportem publicznym oraz rozwiązania, które zwiększą komfort i liczbę podróży odbywanych rowerem lub pieszo.

lokalnierowerem
STARS 2019/2020, czyli rowerowa edukacja w szkołach

Rozpoczęliśmy trzeci rok pracy w kampanii “STARS – rowerem do szkoły”. Tym razem pracujemy z 19 szkołami podstawowymi i 2 specjalnymi ośrodkami szkolno-wychowawczymi.

lokalnierowerem
Nowohucki Przejazd Rowerowy w Tygodniu Mobilności

19 września 2019 r. współorganizujemy III Nowohucki Przejazd Rowerowy w ramach programu edukacyjnego “STARS – rowerem do szkoły”.. Tradycyjnie przemierzymy główne ciągi najmłodszej z czterech dużych dzielnic Krakowa. Zaczynamy przy Szkole Podstawowej Nr 105 z Oddziałami Integracyjnymi, na os. Słonecznym 12, o godz. 9:45.

lokalnierowerem
“STARS – rowerem do szkoły”. Dwa lata w krakowskich szkołach podstawowych

Niedawno zakończył się trudny rok szkolny, który dla nas ponownie był pełen wyzwań, ciekawych doświadczeń i nieoczekiwanych zbiegów okoliczności dzięki udziałowi w programie “STARS – rowerem do szkoły”. Drugi rok z rzędu pracowaliśmy z uczniami i uczennicami w ważnych dla nas zagadnieniach.

powietrzarowerem
Nowa edycja. DaRoPlan 2018

Od 2011 roku, dzięki wsparciu uzyskiwanemu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie przygotowaliśmy bieżącą aktualizację drukowanej wersji rowerowej mapy Krakowa.

lokalnierowerem
Mix and Move! Przesiadaj się i jedź!

Doskonałe hasło przewodnie dla Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (European Mobility Week). W dniach 16-22 września 2018 r. ponad 2270 miast z 47 krajów (czyli nie tylko z Unii Europejskiej) włączy się w promocję zrównoważonego transportu.

lokalnierowerem
Rowerowy Maj w Krakowie

Rowery w Krakowie z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. 7 maja 2018 roku ruszyła krakowska rywalizacja w ramach ogólnopolskiej kampanii na rzecz codziennego dojeżdżania do szkoły rowerem.

powietrzarowerem
DaRoPlan wydanie 2017

DaRoPlan, nasz sztandarowy produkt, darmowa rowerowa mapa Krakowa. Raz w roku wydawana w druku. Na bieżąco aktualizowana na stronie internetowej ibikekrakow.com/mapa. Skąd pomysł na mapę rowerową?

powietrzarowerem
Nie bądź szoferem – zostań pasażerem

Wybierając komunikację zbiorową podróżujemy nie tylko wygodnie, ale z pożytkiem dla siebie. Wiele osób już zauważyło, że kiedy nie skupiamy się na prowadzeniu pojazdu, możemy do woli czytać, rozmyślać, planować…

powietrzarowerem
Chodnik nie parking

Naturalnym miejscem dla pieszych jest chodnik. Jednak kiedy staje się on parkingiem dla pustych samochodów, dobrej i bezpiecznej przestrzeni dla pieszych nagle ubywa. Zastanawiamy się dlaczego? Czy tak musi być? Czy naprawdę mamy schodzić na jezdnię i narażać życie, aby ominąc parkujące samochody?

powietrzarowerem
Rower daje oddech

Przekona się o tym każda osoba, która choć na jeden dzień przesiądzie się z samochodu właśnie na rower. Wybierając podróżowanie rowerem jesteśmy wolni od korków. Możemy omijać drogi z dużym natężeniem ruchu. Przemieszamy się w tempie wyznaczonym przez nas.

roweremwiedza
Kongres Mobilności Aktywnej w Gdańsku

VIII Kongres Mobilności Aktywnej, jaki odbył się w Gdańsku to kolejna dawka inspiracji do prac nad zmianami nawyków transportowych mieszkanek i mieszkańców Krakowa i Małopolski.

lokalnierowerem
Zostaliśmy organizacją współpracującą przy programie STARS – Rowerem do szkoły

Czym jest program STARS? Sustainable Travel Accreditation and Recognition for Schools. Nauczyciele i uczniowie z 31 krakowskich szkół podstawowych kontynuują rozpoczętą jeszcze w 2012 roku kampanię polegającą na pracy na rzecz zwiększenia liczby uczniów przyjeżdżających do szkoły rowerem, hulajnogą lub przychodzących pieszo.

lokalnierowerem
Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności

Mobilność aktywna podczas #MobilityWeek 2017. Od 2002 roku EUROPEAN MOBILITY WEEK oddziaływuje na mobilność i transport w miastach. Celem działań jest poprawa zdrowia publicznego i podniesienie jakości życia. Kampania zachęca mieszkanki i mieszkańców do odkrywania roli przestrzeni, głównie ulic, chodników, dróg dla rowerów, czy miejskich placów w ich codziennym życiu

roweremzielono
3 Zlot Cargo Bike

W tym roku Wrocław zaprosił użytkowniczki i użytkowników rowerów towarowych. III Ogólnopolski Zlot Cargo Bike odbył się w dniach 9-10 września 2017 r. Główne wydarzania plenerowe odbywły się na Wyspie Słodowej. Był pokaz rowerów – przejazd ulicami Wrocławia. Debaty, wymiana doświadczeń, konkursy.

lokalnierowerem
Wrzesień spod znaku mobilności

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, ponad 2500 miast włączonych z 50 krajów (również z Argrntyny i Japonii) w promowanie mobilności aktywnej. Zmiany w świadomości, zastanowienie przy planowaniu podróży. Miasta z Małopolski również włączyły się w 2017 roku, np. Bochnia, Chrzanów, Gorlice, Kraków, Tarnów, Trzebinia, Wadowice.

lokalnierowerem
Pomiary natężenia ruchu rowerowego w Krakowie

Zachęcamy do zapoznania się z wynikami tegorczonych pomiarów natężenia ruchu rowerowego w Krakowie, zlecone przez Wydział Gospodarki Komunalnej UMK w 2017 r.

powietrzarowerem
III Ogólnopolski Zlot Cargo Bike we Wrocławiu

W dniach 9-10 września 2017 r. odbędzie się III Zlot Cargo Bikes. Tym razem rowerzystki i rowerzyści oraz ich niesamowicie użyteczne w miastach rowery spotkają się we Wrocławiu. Zeszłoroczny Zlot odbył się w Krakowie. Teraz nadarza się idealna okazja do wspomnień.

lokalnierowerem
Przejazdy, łączniki, remonty

Zgłaszane przez rowerzystów, sugerowane podczas debat. Wynik prac Krakowskiego Dialogu Cylicznego z 2013 i Kontraktu 100 rozwiązań rowerowych. Dziś wdrażane, oznakowane, uruchomione do używania. Dla bezpieczeństwa i chęci krzystania z roweru, jako środka codziennego transportu w Krakowie.

lokalnierowerem
Nowe stacje roweru publicznego Wavelo

Gratulacje dla oficerowa rowerowego z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie za twarde i skuteczne negocjacje dla mieszkańców Czyżyn. Oby ci docenili starania i częściej zaczęli korzystać z roweru jako środka, najlepiej codziennej komunikacji.

lokalnierowerem
Południe Krakowa lepiej skomunikowane rowerowo

Dzielnice Bierzanów i Prokocim wzbogaciły się w długo wyczekiwaną, ale też i całkiem długą, nową drogę dla rowerów wzdłuż ulicy Teligi, Ćwiklińskiej i Wielickiej. 3,5 km nowej drogi dla #rower.ów wzdłuż ul. Wielickiej, Teligi i Ćwiklińskiej pomaga skomunikować Bieżanów z […]

lokalnierowerem
Spełnione obietnice

Zespół ds. Mobilności Aktywnej w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie dotrzymuje słowa i wprowadza zapowiadane ułatwienia wzdłuż ul. Lublańskiej i Opolskiej, gdzie można na rowerze legalnie poruszać się chodnikiem. Jazda dopuszczona jest tam przepisami ogólnymi Prawa o Ruchu […]

lokalnierowerem
Powstaje nowa infrastruktura rowerowa

Infrastruktury dla rowerów nigdy nie jest za wiele. Patrząc na podział struktury transportu w Danii, gdzie w samej Kopenhadze codzienne podróże rowerem są standardem dla 36% mieszkańców, tylko pokazuje, że rozwijanie tego rodzaju transportu daje efekty. Mieszkanki i mieszkańcy miast, […]

lokalnierowerem
Mobilność Aktywna

Jeszcze kilka lat temu mogliśmy tylko pomarzyć, by krakowscy urzędnicy przemawiali do mieszkańców komunikatami napisanymi przez ekologiczne organizacje pozarządowe. Proszę, a tu taka niespodzianka. Oficer rowerowy tłumaczy na czym polega zrównoważony transport. Po 1. nogi, po 2. dwa koła, po […]

lokalnierowerem
Rowery towarowe – cargo bikes

Fundacja Otwarty Plan od samego początku swojego istnienia promuje używanie w mieście rowerów towarowych, z angielskiego zwanych cargo bikes. Zdjęcia lub rysunki prezentujące te niezwykłe konstrukcje zamieszczane są w każdym wydaniu drukowanego Daroplanu. FOP brał także czynny udział w organizacji II Zlotu […]

lokalnierowerem
Rywalizacja rowerowa ECC 2017

Przez cały maj Kraków po raz pierwszy brał udział w Europejskiej Rywalizacji Rowerowej – European Cycling Challenge.

lokalnierowerem
Wygodniej na rowerze

Jak zapowiada krakowski oficer rowerowy, jeszcze w tym roku zostanie wprowadzonych sporo ułatwień dla rowerzystów, takich jak nowe przejazdy rowerowe, by nie trzeba było zsiadać przy przekraczaniu jezdni ulic, przy których można już teraz legalnie jeździć chodnikiem. Duże zmiany na plus […]

lokalnierowerem
Rośnie ruch rowerowy w Krakowie

Coraz lepsze warunki, nie tylko pogodowe, sprawiają, że ruch rowerowy w Krakowie systematycznie wzrasta. W czerwcu już po raz trzeci na zlecenie Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa zostaną przeprowadzone badania ruchu rowerowego, których wyniki poznamy jesienią. Codziennie możemy jednak […]

powietrzarowerem
DaRoPlan – darmowy rowerowy plan miasta Krakowa

DaRoPlan – rowerowy plan miasta Krakowa. Dla wytrawnych rowerzystek i rowerzystów to nic nowego, ale zachęcamy do informowania o tym produkcie i narzędziu osoby, które dopiero przymierzają się do odkrywania Krakowa z perspektywy siodełka roweru. Zmieniajmy nawyki komunikacyjne, czyńmy otaczającą nas przetrzeń przyjaźniejszą do życia.

lokalnierowerem
DaRoPlan – narzędzie SMART

Od września 2016 r. rozprowadzamy w Krakowie najnowsze wydanie DaRoPlanu – darmowego rowerowego planu miasta Krakowa. Jest to czwarte wydanie drukowane DaRoPlanu. Zachęcamy do korzystania!

powietrzarowerem
#PieszyRowerzysta – spotkajmy się w Ambasadzie Krakowian

W 2013 roku zostało przeprowadzone kilkuetapowe działanie pn. Krakowski Dialog Cykliczny przez stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów. Po ankietowym zapytaniu 1600 mieszkańców o ich potrzeby rowerowe, zgłoszeniu 600 sugestii zmian w mieście, pracach na Forum i spotkaniach w 5 rejonach Krakowa powstał „Kontrakt 100 rozwiązań rowerowych“.

lokalnierowerem
II Ogólnopolski Zlot Rowerów Cargo

Zapraszamy wszystkich posiadaczy i sympatyków rowerów towarowych na II Zlot Rowerów Cargo, który 1.10.2016 r. odbędzie się w Krakowie. Organizatorami wydarzenia są Pierwsza Spółdzielnia Rowerowa z Krakowa, Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów, współorganizatorzy to Fundacja Otwarty Plan, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

lokalnierowerem
Tydzień Mobilności w Krakowie 16-22 września 2016 r.

Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności wystartuje z dużym i szerokim planem wydarzeń. Poruszone zostaną tematy transportu, jakości powietrza, edukacji i dobrego spędzania czasu. Zachęcamy do sprawdzenia, co się szykuje tym razem!

lokalnierowerem
Smart mobility. Strong economy. Tydzień mobilności 2016

Tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT), zwany też po prostu Tygodniem Mobilności zacznie się już 16 września 2016 roku. Hasło przewodnie wydarzeń, w które włączają się ponad 1500 miast, inicjatyw, mieszkańców krajów Unii Europejskiej “Inteligentny transport. Silna gospodarka”.

powietrzarowerem
Od 1 września – do żłobka, przedszkola, szkoły! Bezpiecznie, sprawnie, na czas

Dziś 1 września. Po wakacjach, po urlopie wracamy do codzienności. Codzienności, którą możemy nieco odmienić, podejmując niezobowiązującą próbę dotarcia do pracy lub szkoły innym środkiem transportu niż samochód. Testujemy, tak jak nowe oprogramowanie, przez 30 dni września. Psychologowie mówią, że średnio właśnie tyle czasu zajmuje nam wyrobienie nowego nawyku.

powietrzarowerem
Czyste powietrze w Krakowie? Tak!

Nasze nawyki komunikacyjne, ale i to czym palimy w piecach, jak traktujemy otaczającą zieleń – to wszystko składa się na jakość powietrza w Krakowie. Jakość, która jest ważna dla zdrowia ale i życia mieszkańców i przyjezdnych. Trzecie miejsce w rankingu WHO 400 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem to wystarczający powód do zdecydowanych działań dla wszystkich obywateli miasta.

rowerem
Kolejna odsłona KMK Bike. Sezon 2015 ruszył!

Nie masz własnego roweru, a chciałbyś sprawnie, zdrowo i przyjemnie przemieszczać się jednośladem po mieście? A może posiadasz własny rower, ale czasem jesteś zmuszony/a zostawić go rano w domu, a potem tego żałujesz? Dojeżdżasz do Krakowa spoza miasta, ale chętnie poruszałbyś się po nim na rowerze? A może odwiedzili Cię znajomi i chcielibyście wspólnie pozwiedzać Kraków na rowerach za naprawdę niewielkie pieniądze?

powietrzarowerem
Transportowa przyszłość Krakowa

Transportowa przyszłość Krakowa, jeśli nadal będą popełniane wciąż te same błędy, wyglądać będzie szaro, brudno, ciasno od samochodów, trująco od spalin i wzbijanego pyłu oraz bardzo, ale to bardzo głośno.

rowerem
Informacje rowerowe. I bike Kraków

I bike Kraków to serwis dostarczający informacje z krakowskiego świata rowerowego. Powstał w 2010 roku i od samego początku artykułom rowerowym towarzyszą felietony na temat zrównoważonego transportu, nazywanego także nową, wyższą kulturą mobilności. W ramach działań około ‘ajbajkowych’ prowadziliśmy rowerowe prelekcje na wszystkich szczeblach edukacji.


Chodniki służą do chodzenia, nie do jeżdżenia.


Zawsze jedź po prawej stronie, również na drogach dla rowerów.


Sygnalizuj zamiar, a nie czynność!


Stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Pokonując skrzyżowania postaraj się o kontakt wzrokowy z kierującymi pojazdami.


Zachowaj odstęp od krawężnika lub zaparkowanych aut - ok. 1 metr.


Na ulicy z torowiskiem blisko krawężnika, jedź środkiem torowiska (ulice: Karmelicka, Długa, Zwierzyniecka).


Przecinając torowisko postaraj się zrobić to pod możliwie dużym kątem.


Jazda obok siebie (parami) jest dozwolona o ile nie utrudnia to ruchu innych pojazdów.


Nie ma złej pogody na rower, jest tylko nieodpowiedni strój!


Uważaj na pieszych!


Nie rozmawiaj przez telefon podczas jazdy.


Zapinaj ramę i przednie koło do stojaka rowerowego.


Używaj tylko solidnych zapięć do roweru: podkowę (u-lock) lub łańcuch z grubymi ogniwami.


Nie przypinaj roweru do drzewa!

Do kierowców

Osoba na rowerze jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Należy się jej szczególna uwaga na drodze. W wyniku ewentualnego zdarzenia drogowego, rowerzystka lub rowerzysta narażeni są na dużo poważniejsze konsekwencje.
Dlatego prosimy:


Nie trąb kiedy jedziesz za lub obok rowerzysty. Możesz go niepotrzebnie wystraszyć, co może doprowadzić nawet do kolizji.


Zachowaj odstęp co najmniej 1 m przejeżdżając obok rowerzysty. Jeśli nie możesz zachować bezpiecznej odległości, po prostu zwolnij, dla dobra każdej ze stron.


Nie zajeżdżaj drogi rowerzyście. Nie lubisz kiedy inny kierowca zajeżdża Ci drogę, prawda?


Raz w miesiącu wybierz się do pracy rowerem. Taka podróż pozwoli Ci zmienić perspektywę i lepiej zrozumieć zachowanie rowerzystów.

Rower jest szybszy niż myślisz

Rower jest bezkonkurencyjny na dystansie do około 5 km. Licząc czas podróży "od drzwi do drzwi", niezależnie od warunków (korki, pogoda), rowerem taki dystans pokonasz bez wysiłku w ok. 20 minut.


45 milionów mieszkańców miast Europy codziennie wybiera rower jako środek transportu. Zgodnie z podpisaną kartą Brukselską, do 2020 roku Kraków powinien osiągnąc 15% udział ruchu rowerowego.


Rowerem możesz zrobić duże zakupy. Potrzebujesz sakwy i/lub koszyk.

Rowerem możesz zawieźć dzieci do żłobka, przedszkola, szkoły, bezpiecznie, sprawnie i na czas.


Rower jest przyjazny dla środowiska miejskiego. Nie zanieczyszcza powietrza, nie hałasuje i zajmuje bardzo mało przestrzeni. Na miejscu postojowym dla 1 samochodu można zaparkować aż 10 jednośladów.

Rower spala kalorie, a nie benzynę. Codzienne dojazdy na rowerze to jak trening, który poprawi Twoje samopoczucie i kondycję, a po jakimś czasie pozytywnie wpłynie na Twoją sylwetkę. Nie uszczupli Twojego portfela.

Droga dla rowerów

Minimum 2 metrowa droga przeznaczona do ruchu rowerów. Nie wolno na niej parkować. Jadąc trzymamy się prawej krawędzi.

Droga dla rowerów i pieszych

Minimum 3 metrowa wspólna przestrzeń dla pieszych i rowerzystów, gdzie pierwszeństwo mają piesi.

Pas rowerowy

1,5 metrowa jednokierunkowa droga rowerowa w formie podłużnego pasa jezdni, oznaczonego znakami poziomymi i służącego wyłącznie dla ruchu rowerzystów. W Krakowie najczęściej można spotkać kontrapasy.

Kontrapas i kontraruch

Ulica, w której został dopuszczony ruch rowerowy w kierunku przeciwnym zawsze oznaczona znakami pionowymi. Może mieć namalowany kontrapas lub "sierżanta rowerowego" P-27.

Śluza rowerowa

Oznakowany obszar na wlocie skrzyżowania z sygnalizacją świetlną przed linią zatrzymań dla samochodów, skąd rowerzyści jako pierwsi mogą na zielonym świetle ewakuować się z tarczy skrzyżowania.

Chodniki nie są przeznaczone do ruchu rowerowego, ale są wyjątki od tej reguły.

Rowerzysta może korzystać z chodnika tylko
w 3 przypadkach:

1. opiekuje się dzieckiem do lat 10, także kierującym rowerem,
2. warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (ulewa, intensywne opady śniegu, grad, gęsta mgła),
3. chodnik położony jest wzdłuż drogi, po której dozwolony jest ruch pojazdów z prędkością większą niż 50 km/h, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 m.

Obowiązkowe wyposażenie roweru

oświetlenie z przodu: barwy białej lub żółtej oraz biały odblask

oświetlenie z tyłu: barwy czerwonej oraz czerwony odblask

co najmniej jeden sprawny hamulec

dzwonek (przydaje się do nawiązywania kontaktu z innym uczestnikiem ruchu)

powietrza
rowerem
klimat
zielono
wiedza
Skip to content