Marzymy o zielonym mieście, w którym przyroda ma swoje miejsce, jest szanowana i chroniona przez mieszkańców i lokalne władze. Zieleń w mieście pełni wiele funkcji - od poprawy powietrza i lokalnych warunków klimatycznych, estetyki przestrzeni, po zachowanie cennych, niezabudowanych terenów do rekreacji i wypoczynku. Walka Krakowian o zachowanie przyrody Zakrzówka oraz utworzenie na jego terenie parku miejskiego, bezpiecznego i dostępnego dla wszystkich, pokazała jak ważny jest nasz – obywateli - udział w ochronie takich cennych miejsc. Ale zieleń w mieście to nie tylko parki – to ogrody, skwery, klomby, zielone ściany i korytarze, zieleń osiedlowa. To nasze balkony i zielone dachy budynków. Tutaj piszemy o projektach, pomysłach i inspiracjach, z naszych krakowskich, a także światowych podwórek.
Fundacja Otwarty Plan w marcu 2020 roku została przyjęta do Koalicja Klimatycznej. Koalicja realizuje wspólnie różnorodne działania, od monitoringu prac legislacyjnych na poziomie krajowym i europejskim, poprzez organizacja konferencji i warsztatów dla różnych odbiorców – przedstawicieli biznesu, urzędników, posłów, dziennikarzy, po działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży.
“Przepis na lepszy świat” skierowany jest do młodych, zaangażowanych osób, które wiedzą, że mają wpływ na otaczający je świat, i chcą aktywnie działać, aby go zmieniać.
Każdego dnia na polskich drogach ginie średnio 8 osób! Blisko 3000 osób rocznie… Od roku 2016 rośnie liczba pieszych, którzy stracili życie na przejściach dla pieszych, obecnie ponad 28% wszystkich ofiar wypadków drogowych to piesi! W dniu 16 września 2019 r. w Urzędach Wojewódzkich złożony został apel ws. poprawy bezpieczeństwa pieszych.
W stronę czystej obywatelskiej energii, zieleń w mieście i mobilność aktywna to miejskie priorytety. By żyło się dobrze i godnie każdy i każda z nas w mieście powinna mieć zapewniony dostęp do dobrej energii wytwarzanej w odpowiedzialny, nie zanieczyszczający sposób. Dostęp do co najmniej 10 m2 terenów zieleni publicznej, a transport powinien być tak zorganizowany by powietrzem dało się oddychać.
Wraz z Polską Zieloną Siecią zapraszamy na konferencję pt. Żywność – Ogrody – Edukacja. Do uczestnictwa zapraszamy nauczycielki, nauczycieli, edukatorki oraz edukatorów. Konferencja jest częścią europejskiej kampanii Jedz lokalnie, myśl globalnie! Od szkolnych ogrodów do zrównoważonych systemów żywnościowych, dedykowanej tematyce żywności we […]
W tym roku Wrocław zaprosił użytkowniczki i użytkowników rowerów towarowych. III Ogólnopolski Zlot Cargo Bike odbył się w dniach 9-10 września 2017 r. Główne wydarzania plenerowe odbywły się na Wyspie Słodowej. Był pokaz rowerów – przejazd ulicami Wrocławia. Debaty, wymiana doświadczeń, konkursy.
Wciąż uczymy się, jak tworzyć miasta przyjazne dla ludzi i przyrody. Chcemy, by miasta rozwijały się w myśl idei smart city, gdzie możliwie wszystkie obszary życia są traktowane jako ważne, stanowiące całość, jak żyjący organizm, aby i technologie i przyroda pozostawały w równowadze.
W sobotę, 20 maja 2017 r. zachęcamy do spotkania w Parku Jordana na corocznym Pikniku Rodzinnym “Dbam o zieleń i czyste powietrze”. Dla najmłodszych mieszkanek i mieszkańców Krakowa przewidziane jest wiele atrakcji takich jak gry i zabawy, występy dzieci. Zapraszamy od godz. 11.00.
Od 2014 roku Gmina Miejska Kraków realizuje program ochrony i gospodarowania zasobami wodnymi dla miasta Krakowa na mocy uchwały z 2013 roku w sprawie przyjęcia programu “Krakowski program małej retencji wód opadowych”.
Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Krakowie organiuje dyskusję pt. “Liberalizacja przepisów ochrony drzew – intencje zmiany ustawy a jej skutki”. Temat przewodni jest nie tylko ciekawy, co ważny dla nas wszystkich.
Mobilna instalacja „Miejskie ogrody”, którą można zobaczyć w Galerii Kazimierz w Krakowie od 7 do 21 listopada 2016 r., przedstawia konkretne narzędzia pozwalające na efektywne prowadzenie miejskich upraw. Przedstawione rozwiązania przygotowane są zgodnie z zasadami zrównoważonego rolnictwa i bioróżnorodności, dzięki czemu przyszłe uprawy będą pełnowartościowe i bezpieczne dla lokalnego środowiska.
Climathon jest światowym 24-godzinnym maratonem dotyczącym zmian klimatu, który odbędzie się jednocześnie w 121 największych miastach na całym świecie w dniu 28 października 2016 roku. Uczestnicy krakowskiej edycji poszukają wspólnie odpowiedzi na pytanie: Jak wzmocnić udział mieszkańców w działaniach na rzecz klimatu? Wydarzenie skupia osoby, które mają pasję do rozwiązywania lokalnych i globalnych wyzwań.
Zachęcamy do przyłączenia się do wyboru drzewa roku, jakie od kilku lat organizuje Klub Gaja.
Oczywiście spośród wielu zgłoszonych drzew, mamy do wyboru jedno z krakowskich, ale też jedno z małopolskich drzew.
Wszystko co chcemy wiedzieć o krakowskim powietrzu. Czym oddychamy, jak zanieczyszczenia wpływają na stan naszego zdrowia, jak zmienić ogrzewnanie na proekologiczne, skąd otrzymać dotację, jak przeprowadzić wymianę ogrzewania oraz… jak zapłacić jak najmniej.
30 marca 2016 r. pojawiły się pierwsze dorosłe drzewa. Dorosłe, bo 25 letnie lipy srebrzyste ‘Varsaviensis’ (docelowo 7 sztuk). Posadzone zostaną też graby, byliny, kwiaty. Ulica Rajska nabierze nowego kształtu.
Celem spotkania jest identyfikacja problemów i barier w realnej ochronie drzew w miastach, udzielenie odpowiedzi na pytanie, jak unikać konfliktów związanych z wycinką drzew, poszukiwanie inspirujących, możliwych do wykorzystania przykładów do powielania, nawiązanie współpracy ze środowiskiem lokalnych aktywistów, ale też wzmocnienia współpracy pomiędzy wszystkimi.
Dzięki pomysłom i determiniacji krakowian w opracowaniu oraz reklamowaniu projeków w ramach Budżetu Obywatelskiego powstało już sporo dobrych i potrzebnych rzeczy. Nowa nasadzenia roślin (drzew i krzewów), place zabaw, publiczne siłownie na wolnym powietrzu, sekundniki-liczniki czasu na skrzyżowaniach, wybiegi dla psów… To tylko niektóre z licznych projektów zgłoszonych przez aktywnych mieszkańców, a zrealizowanych przez jednostki miejskie.
Dla tych wszystkich, którzy nie mogli być obecni 6 października 2015 roku w Krakowie na konferencji zatytuowanej “Przesadzanie drzew jako droga do zachowania zieleni w Krakowie i Małopolsce” oddajemy do dyspozycji nagranie wideo.
Konferencja odbędzie się w Krakowie, 6 października 2015 r. (wtorek) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, Sala Sesyjna Sejmiku Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, Kraków, 7 piętro.
Co można zrobić z nie używanymi terenemi? Obsadzić roślinnością i warzywami, oczywiście. Z entuzjazmem i humorem, Pam Warhurst opowiada jak wraz z rosnącą grupą wolontariuszy udało się jej przekształcić tereny nieużytkowe w publiczne ogródki warzywne zmieniając tym samym status jedzenia w społeczności.
W Polsce – szczególnie w dużych miastach – oddychamy złej jakości powietrzem. Przebywając w domach, wcale nie otrzymujemy schronienia przed zanieczyszczeniami. Aby rzeczywiście poprawić warunki życia, powinniśmy otoczyć się zielenią, która przefiltrtuje powietrze w naszym otoczeniu.
Zastanawiamy się, jak sobie radzić w miastach takich jak z Kraków z zanieczyszczonym powietrzem.
Myślimy i działamy celem jego poprawy w najbliższych latach. Ale już dziś możemy i powinniśmy stwarzać w domach warunki, w których lepiej się oddycha.
Wszyscy znamy widok zielonych terenów zaśmieconych puszkami, butelkami i innymi odpadami. Wiele z nich nadaje się do przetworzenia i ponownego wykorzystania. Byłoby również cudownie, gdyby w miejscach zaniedbanych i zaśmieconych, zamiast odpadów zawitała świeża zieleń! Co możesz zrobić?
Fundacja Owarty Plan przyłączyła się do listu skierowanego do Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, pana Krzysztofa Kwiatkowskiego. Poniżej treść listu.
Tereny zieleni: drzewa, krzewy, ławki, drogi i stojaki rowerowe, oświetlenie w parkach, kosze na odpady przy skwerach. Chodniki wolne od parkujących pojazdów, klomby, donice, różnorakie gatunki roślin. Aby w mieście żyło się dobrze, dobrej przestrzeni musi być dużo. Aby w mieście liczącym prawie milion mieszkańców, takim jak Kraków, dobrej przestrzeni musi być bardzo dużo.