Publikacja „Między nadzieją, a żałobą. Teksty o sprawiedliwości klimatycznej”

Publikacja stanowi głos młodych osób zatroskanych o sprawiedliwość klimatyczną w Polsce. Na kilkudziesięciu stronach zostały zebrane osobiste i szczere refleksje, oscylujące między nadzieją a żałobą. Teksty mają na celu podkreślenie istotności głosu młodego pokolenia w debacie klimatycznej, a także zainspirowanie […]

Energia Przyszości. Raport z badania opinii osób członkowskich Młodzieżowego Strajku Klimatycznego

Głównym celem badania „Energia Przyszłości” jest prezentacja opinii młodzieży zaangażowanej w działalność Młodzieżowego Strajku Klimatycznego (MSK) w Polsce i określenie, jaki stosunek osoby członkowskie MSK mają do różnych źródeł pozyskiwania energii oraz czy wiążą to zagadnienie z wizją przyszłości świata.

Broszura pt. “Climate Crisis as a matter of justice”

Dlaczego kryzys klimatyczny powinien być rozumiany i rozwiązywany w kategoriach sprawiedliwości? Jakie są powiązania między kryzysem klimatycznym, rasizmem, kolonializmem i historyczną oraz współczesną przemocą? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w broszurze “Kryzys klimatyczny jako kwestia sprawiedliwości”.

Publikacja dla młodych ludzi “Przepis na lepszy świat”

“Przepis na lepszy świat” skierowany jest do młodych, zaangażowanych osób, które wiedzą, że mają wpływ na otaczający je świat, i chcą aktywnie działać, aby go zmieniać.

Panele obywatelskie. Przewodnik po demokracji, która działa. Publikacja w 6 językach

Panel obywatelski jest sposobem na podejmowanie demokratycznych decyzji na poziomie miasta, państwa lub społeczności międzynarodowej, jak Unia Europejska. Sam panel to grupa losowo wyłonionych osób, z uwzględnieniem kryteriów demograficznych, takich jak miejsce zamieszkania, płeć, wiek czy poziom wykształcenia.

Scenariusze zajęć “Smog w szkole” – wydanie drugie, poprawione

Ostatnie dwa lata pracy ze scenariuszami “Smog w szkole, czyli o zanieczyszczeniu i poprawie jakości powietrza”, czyli kolejne godziny warsztatów skłoniły nas do wprowadzenia aktualizacji w publikacji. Oddajemy w Państwa ręce materiał, z którym pracowaliśmy z zespołem edukatorek i edukatorów przez ponad 200 godzin lekcyjnych.

Pakiet edukacyjny “Jedz lokalnie, myśl globalnie!

Powstał pakiet edukacyjny “Jedz lokalnie, myśl globalnie!”. Pakiet przeznaczony jest do prowadzenia zajęć z uczniami i uczennicami z II, III i IV etapu edukacyjnego. Publikacja poświęcona jest w całości tematyce żywności w zglobalizowanym świecie. Tematyka ta jest niezwykle ważna dla naszego życia, bo codziennie każdy i każda z nas podejmuje jakiś wybór konsumencki.

Przewodnik po Rolnictwie Wspieranym przez Społeczność

Rolnictwo Wspierane przez Społeczność (RWS) to model współpracy drobnych gospodarstw rolnych oraz konsumentów opartej na bezpośrednim kontakcie i wzajemnym wsparciu.

Weź oddech. Program Centrum Edukacji Obywatelskiej

Mając wiedzę, że edukacja jest podstawą zmiany, a w przypadku poprawienia jakości powietrza jest to tym ważniejsze Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) wyszło na przeciw, udostępniając online wydawane materiały. W tym, “Weź oddech: niska emisja – przewodnik”.

Edukacja globalna. Poradnik metodyczny dla nauczycieli II, III i IV etapu edukacyjnego

Celem poradnika jest pokazanie nauczycielom i nauczycielkom, że istnieją ciekawe i nieznane dotychczas w szerszym zakresie metody pozwalające pracować w szkole. Ich największym atutem jest możliwość budowania przez uczniów i uczennice poczucia własnej wartości na podstawie własnych zasobów, tego kim są.

Scenariusze warsztatów dla szkół. Smog w szkole

Problem zanieczyszczenia powietrza omawiany jest coraz częściej w mediach i przebija się do ogólnopolskiej debaty publicznej. Następnym działaniem, jakie należy w związku z tym podjąć, jest edukacja ekologiczna młodzieży.

Nagrania wideo z konferencji “Przesadzanie drzew jako droga do zachowania zieleni w Krakowie i Małopolsce”

Dla tych wszystkich, którzy nie mogli być obecni 6 października 2015 roku w Krakowie na konferencji zatytuowanej “Przesadzanie drzew jako droga do zachowania zieleni w Krakowie i Małopolsce” oddajemy do dyspozycji nagranie wideo.

Edukacja globalna w Małopolsce. Podmioty-Praktyki-Konteksty

Termin „edukacja globalna” znany jest osobom związanym zawodowo z systemem edukacji formalnej od momentu wprowadzenia jej elementów do podstawy programowej w 2008 roku. Można więc założyć, iż jest to wystarczająco długi okres czasu do tego, aby problematyka wchodząca w zakres edukacji globalnej była rozpoznawana, realizowana na rozmaite sposoby oraz poddawana refleksji przez osoby w nią zaangażowane.

Z zielenią pokonamy smog. Rośliny oczyszczające powietrze w domach

W Polsce – szczególnie w dużych miastach – oddychamy złej jakości powietrzem. Przebywając w domach, wcale nie otrzymujemy schronienia przed zanieczyszczeniami. Aby rzeczywiście poprawić warunki życia, powinniśmy otoczyć się zielenią, która przefiltrtuje powietrze w naszym otoczeniu.

raport z badania miasto dla ludzi i przyrody

Badanie dotyczy postaw mieszkańców (wiedzy i nastawiania do problemów oraz związanych z nimi praktyk) względem idei inteligentnego miasta. Objęło ono pytania dotyczące następujących obszarów: ochrona powietrza, efektywność energetyczna, zrównoważony transport, zieleń miejska.

powietrza
rowerem
klimat
zielono
wiedza
Skip to content