Potrójny kryzys planetarny i transformacja energetyczna to jedne z najpilniejszych globalnych wyzwań, czyniąc edukację kluczowym motorem zmiany społecznej. Świadomość społeczna, kompetencje przyszłości i aktywne obywatelstwo są niezbędne do kształtowania sprawiedliwej i odpornej przyszłości energetycznej. Jednym z głównych punktów konferencji będzie prezentacja wyników międzynarodowych badań poświęconych tematyce energii i edukacji.

Wydarzenie ma na celu zgromadzenie badaczy, edukatorów, decydentów i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, by wspólnie zastanowić się, jak edukacja energetyczna może być katalizatorem sprawiedliwości społecznej i odporności klimatycznej. Będzie to przestrzeń do dzielenia się wiedzą, narzędziami i strategiami, które łączą umiejętności energetyczne z działaniami na rzecz klimatu, obywatelskością i edukacją inkluzywną.

🕒 Data: 28 maja, godz. 13:30
💻 Format: Online na Zoomie
🔗 Rejestracja: Kliknij, aby się zarejestrować

Wydarzenie skierowane jest do szerokiego grona osób działających na styku klimatu, energii, edukacji i sprawiedliwości społecznej, w tym:

  • Badaczy/badaczki i akademików/akademiczki zajmujących się edukacją klimatyczną, naukami społecznymi i polityką energetyczną
  • Nauczycieli/nauczycielki i twórców/twórczynie programów nauczania
  • Organizacji społeczeństwa obywatelskiego i pracowników/pracowniczki młodzieżowych
  • NGO działających na rzecz energii i oddolnych ruchów klimatycznych
  • Decydentów/decydentki i polityków/polityczki w obszarach edukacji i zrównoważonego rozwoju

Energy Literacy for Youth

Projekt dąży do wzmocnienia pozycji zmarginalizowanej młodzieży poprzez wyposażenie jej w wiedzę i umiejętności niezbędne do zrozumienia powiązań między edukacją energetyczną a działaniami na rzecz klimatu. Projekt opiera się na czterech celach:

  • zbadanie i zidentyfikowanie potrzeb i barier w zdobywaniu kompetencji energetycznych przez młodzież marginalizowaną,
  • opracowanie inkluzywnego i dostępnego programu nauczania łączącego energię, obywatelskość i kryzys klimatyczny,
  • zwiększenie dostępu do zasobów online o kryzysie klimatycznym i energii odnawialnej,
  • zapewnienie szerokiego upowszechnienia i wdrożenia programu poprzez specjalistyczne szkolenia.

Projekt ELY realizowany jest przez konsorcjum: Fundację Open Plan (Polska), MigLAB (Niemcy), Youth and Environment Europe (Czechy), INFORSE-Europe (Dania), oraz DIAS Media (Cypr). Projekt finansowany jest ze środków programu Erasmus+ na lata 2024–2026.

🔗 Więcej informacji: energyliteracyforyouth.eu


Genesys

Projekt gEneSys traktuje transformację energetyczną jako dynamiczny, zróżnicowany pod względem płci ekosystem innowacji społeczno-technicznych, składający się z podsystemów: technologicznego, politycznego, społecznego, środowiskowego, zarządczego i ekonomicznego – każdy z własnymi wizjami, wartościami i aktorami zmiany.

Projekt wspiera kluczowe cele UE:

  • pogłębianie wiedzy na temat relacji władzy ze względu na płeć w obszarze transformacji energetycznej,
  • przeciwdziałanie nierównościom społeczno-ekonomicznym i kulturowym ze szczególnym uwzględnieniem kobiet,
  • integracja perspektywy płci w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDGs),
  • promowanie sprawiedliwej i równościowej transformacji energetycznej poprzez zastosowanie analizy płciowej.

🔗 Więcej informacji: genesys-project.eu


Prelegenci:

Magdalena Klarenbach (KLARA) – socjolożka, badaczka kryzysu klimatycznego, aktywistka ekologiczna. Interesuje się edukacją eksperymentalną, młodzieżowymi ruchami społecznymi i transformacją społeczną. Założycielka i członkini zarządu Fundacji Open Plan. W 2024 roku została stypendystką Humanity in Action i rozpoczęła pracę badawczą na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Hannah Heyenn – badaczka i trenerka zajmująca się inkluzją i partycypacją społeczności migranckich i marginalizowanych w Niemczech i Europie. Ma 10-letnie doświadczenie w prowadzeniu projektów europejskich, specjalizuje się w partycypacyjnych badaniach społecznościowych i edukacji dorosłych. (MigLAB – miglab.de)

Marta Warat – doktorka socjologii, badaczka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej praca doktorska dotyczyła obywatelstwa wśród muzułmańskich kobiet w Wielkiej Brytanii. Specjalizuje się w tematyce równości płci i jakości życia.

Tadeusz Rudek – doktor socjologii (UJ, 2024), stypendysta m.in. Harvardu, King’s College i ETH Zurich. Zajmuje się społecznymi aspektami zmian technologicznych, w tym akceptacją AI i kontrowersjami wokół zielonego ładu oraz szczepień.