Zainspirowani kampanią Greenpeace dotyczącą ochrony pszczół, postanowiliśmy i my zająć się tym ważnym tematem. W czasie Otwartego Pikniku Kooperacji III Zjazdu Kooperatyw w Krakowie oficjalnie wystartowaliśmy z naszymi działaniami jako OTWARTY PLAN i poprowadziliśmy warsztaty z budowania mini uli dla pszczół.
Coraz więcej pszczół znika z uli, coraz mniej dzikich zapylaczy znajdziemy na miejskich łąkach, w parkach i ogrodach. Pszczołom zawdzięczamy nie tylko miód – są one niezbędne dla produkcji żywności – to one zapylają rośliny, które spożywamy. To dzięki nim mamy warzywa i owoce. W dosłownym sensie nasze życie zależy od ich istnienia. Głównymi przyczynami zmniejszającej się gwałtowanie od kilku lat liczebności ich populacji, są utrata bioróżnorodności oraz chemiczne zanieczyszczenie środowiska. Możemy zadbać o dzikie zapylacze w naszym ogrodzie i parku przez budowę prostych schronień.
Warsztaty zaczęliśmy dzień wcześniej od testów, czyli konstrukcji pszczelego hotelu, którego zaprezentowaliśmy uczestnikom Zjazdu. Nasza konstrukcja stanęła ostatecznie na łące Akcji Poziomka, przy ul. Przedwiośnie na Podgórzu (teren zielony przy moście na rzece Wilga), z czego bardzo się cieszymy.
Wspólnie z uczestnikami Pikniku zbudowaliśmy kilkadziesiąt mini konstrukcji z bambusa, butelek oraz kartonów po sokach, które można zawiesić w ogrodzie, parku czy na balkonie.
Warsztaty cieszyły się tak dużą popularnością, że wkrótce zorganizujemy kolejne.
Tu znajdziesz poradnik Greenpeace “Projekt: pszczoła”