Kraków bez korków, hałasu i spalin. Czy jesteśmy w stanie zrezygnować z podróży samochodem po Krakowie? Tak, i najlepszym tego dowodem były Światowe Dni Młodzieży, kiedy miasto zdominowali pasażerowie komunikacji miejskiej, piesi i rowerzyści. Fundacja Otwarty Plan i ZIKiT w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Kraków. Mobilność aktywna” będą zachęcać krakowian do zmiany nawyków komunikacyjnych. Na mieście pojawiły się już pierwsze citylighty, a akcja promocyjna potrwa aż do jesieni.
– Podczas ŚDM krakowianie pokazali, że doskonale wiedzą czym jest mobilność aktywna i że można do celu dotrzeć pieszo, rowerem czy tramwajem. Kraków przez tydzień wyróżniały tłumy kolorowej i uśmiechniętej młodzieży z całego świata i zaskakująco ciche, bezpieczne i przejezdne ulice. I nawet jeśli na początku kierowcy narzekali na ograniczenia, to potem pojawiło się coraz więcej głosów, że Kraków stał się wreszcie miastem, w którym żyje się lepiej – bez korków, hałasu i trujących spalin – mówi Małgorzata Małochleb z Fundacji Otwarty Plan.
Pomysłodawcy szukają wśród mieszkańców Krakowa ambasadorów idei, którzy po pierwsze sami przekonani są do ekologicznych sposobów podróży po mieście, a po drugie będą chętni, żeby przekonać do tego innych.
– Naszym wzorem są zachodnioeuropejskie miasta, które już przekonały mieszkańców do korzystania z innych środków transportu niż samochód. Głęboko wierzę, że w Krakowie taka przemiana też jest możliwa – dodaje Małgorzata Małochleb.
Na razie w Krakowie na przystankach tramwajowych i autobusowych pojawiają się kolejne plakaty zachęcające do korzystania z roweru czy komunikacji, np. w drodze do pracy czy w trakcie odwożenia dziecka do szkoły czy przedszkola. Najmłodsi i młodzież zresztą zyskają szczególne miejsce w tej kampanii, bo już z początkiem roku szkolnego będą zaproszeni na warsztaty edukacyjne, skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Będzie to tym bardziej pożyteczne, że od 1 września zapowiadane są w Krakowie bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla uczniów podstawówek. Warto dodać, że również krakowskie przedszkolaki (dzieci do czasu rozpoczęcia obowiązku szkolnego) będą zwolnione z opłaty za przejazdy.
W kolejnych etapach kampanii przewidziana jest emisja spotu w pojazdach komunikacji miejskiej, organizacja czterech debat poświęconych mobilności aktywnej, ulotki rozdawane na ulicach Krakowa oraz specjalne happeningi w trakcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Trwają także prace nad aktualizacją rowerowej mapy Krakowa.
Gorąco zachęcamy do aktywnego udziału w akcji! O szczegółach będziemy informować na bieżąco.
***
Nasze działania wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie