plakat_ogolny_logo-galeriiMieszkańcy i mieszkanki miast często przekonani są, że decyzja o życiu w dużej aglomeracji wyklucza możliwość posiadania ogrodu. Pomysłodawcy wystawy „Miejskie ogrody”, która 7 listopada zostanie otwarta w krakowskiej Galerii Kazimierz przekonują, że w mieście możliwe jest nie tylko ogrodnictwo, ale także posiadanie jadalnych upraw.

Ogródki balkonowe, farmy okienne, czy ogrody społecznościowe to zdaniem przedstawicieli oraz przedstawicielek Polskiej Zielonej Sieci i Fundacji Otwarty Plan, pomysł na namiastkę wymarzonego ogrodu, a także możliwe źródło świeżych owoców, warzyw i ziół.

Mobilna instalacja „Miejskie ogrody”, którą w pierwszej kolejności będzie można zobaczyć w Galerii Kazimierz w Krakowie od 7 do 21 listopada 2016 r., przedstawia konkretne narzędzia pozwalające na efektywne prowadzenie miejskich upraw. Przedstawione rozwiązania przygotowane są zgodnie z zasadami zrównoważonego rolnictwa i bioróżnorodności, dzięki czemu przyszłe uprawy będą pełnowartościowe i bezpieczne dla lokalnego środowiska.

W ostatnich latach w miastach zaczęło powstawać coraz więcej inicjatyw, które stwarzają możliwość kontaktu z naturą w samym sercu miasta. Ogrody społecznościowe to jeden z pomysłów, dzięki któremu możliwe stało się stworzenie miejsca do prowadzenia wspólnych lokalnych upraw przez mieszkańców i mieszkanki, a także spotkań kulturalnych i realizacji oddolnych inicjatyw.

Ogrodnictwo miejskie niesie za sobą znacznie większy potencjał niż tylko relaks na łonie natury. Jak przekonują koordynatorzy projektu, w aglomeracji możliwe jest także prowadzenie jadalnych upraw, które pozwolą nam zyskać kontrolę nad tym, co znajdzie się na naszym talerzu. To także odpowiedź na globalne problemy środowiskowe i społeczne, związane z przemysłową produkcją żywności.

Wystawa „Miejskie ogrody” towarzyszy międzynarodowemu projektowi „Jedz lokalnie, myśl globalnie!”, który współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Unii Europejskiej. W działania zaangażowało się dwanaście miast europejskich, a także Senegal i Burkina Faso. W ramach projektu przygotowano program edukacyjny dla uczniów i uczennic szkół wszystkich etapów, którzy już niedługo zaczną podejmować samodzielne decyzje konsumenckie.

W trakcie trwania wystawy odbędą się warsztaty i prelekcje, prowadzone przez miejskich ogrodników i ogrodniczki oraz znawców permakultury. Do udziału w nich zaproszone są szczególnie grupy zorganizowane, w tym szkoły (kontakt: emilia@zielonasiec.pl).

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wydarzenie na Facebooku.

Partnerzy medialni: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, Działkowiec, Mój ogródek, Roślinne Porady, Magazyn Wytwórcy, Radiofonia 100,5 FM.

Na wystawę „Miejskie ogrody” zapraszamy dzięki uprzejmości Galerii Kazimierz, która udostępniła przestrzeń na ekspozycję.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej oraz w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych