Ciepła wiosna, upalne lato to jedna z oznak wzmożonego zapotrzebowania na podlewania ogrodów, działek i okolicznych skwerów. Wracając myślami do skwaru z lipca 2015 roku, warto już dziś rozważyć, jak od pierwszych dni wiosny skutecznie gromadzić wodę deszczową na terenie posesji (szczególnie wodę spływającą dziś rynnami, do kanalizacji z dachu domu, altany, czy garażu). Tak, aby w dniach, albo tygodniach pozbawionych opadów mieć jej pod dostatkiem. A tym samym cieszyć się bujną roślinnością i schronieniem pod naturalnie zielonym baldachimem w ogrodzie, bez konieczności zużywania cennej, starannie oczyszczonej wody kranowej.
Na przeciw potrzebie zatrzymanie wody na miejscu do podlewania ogrodu wychodzi w Krakowie program małej retencji wód opadowych na rok 2016. Podobnie, jak w latach ubiegłych mieszkańcy Krakowa (zwrówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne) mogą starać się o dotację do wykonanie systemów deszczowych do gromadzenia i gospodarczego wykorzystania wód deszczowych.
Pełen wykaz procedur oraz formularzy, jakie należy wypełnić i przedłożyć w Wydziale Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa dostępny jest na stronach BIP Kraków.
Warto skorzystać, ale i warto zachęcić innych do tego. Program ochrony i gospodarowania zasobami wodnymi dla miasta Krakowa – Krakowski program małej retencji wód opadowych to nasza szansa na zatrzymanie cennej wody na terenie miasta.
Dla znalezienia argumentów na poparcie potrzeby racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi polecamy uwadze publikację Fundacji Sendzimira “Zrównoważony rozwój zastosowania” cz. 3, rozdział “Usługi ekosystemów wodnych w miastach” autorstwa Anny Januchty-Szostak (2012). Znajdziecie w niej potwierdzenie, dla szeregu powodów, dla których już dziś warto rozważyć, a jutro wprowadzić gromadzenie wód opadowych w mieście. Na dobry początek, niech jednym z powodów będzie koszt podlewania przydomowych roślin.
Fragment:
Postulaty zawarte w Poznańskiej Karcie Wody w Mieście są przykładem kluczowych zasad zrównoważonego gospodarowania wodą w mieście:
/…/
2. Zagospodarowanie wód opadowych w miejscu wystąpienia opadu, w miarę możliwości na powierzchni terenu. W celu spowolnienia i redukcji odpływu powierzchniowego konieczne jest wdrażanie zdecentralizowanych systemów zagospodarowania wód deszczowych i roztopowych (np. SUDS/TRIO) opartych na miejscowej retencji, infiltracji, oczyszczaniu i ponownym wykorzystaniu wód opadowych. Powierzchniowe systemy transportu i zagospodarowania wody powinny stanowić element kompozycji krajobrazu zintegrowanego z zagospodarowaniem urbanistycznym terenu.
/…/