W 2018 roku Zarząd Fundacji Otwarty Plan podpisał się pod Kartą Etyczną Pozarządowych Organizacji Ekologicznych, zgadzając się tym samym z jej założeniami. Głównym celem, dla którego powstała Karta Etyczna – jest promowanie przejrzystości i jawności działania organizacji ekologicznych.
Więcej informacji, jak i listę sygnatariuszy Karty Etycznej można znaleźć na stronach Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.
Karta Etyczna Pozarządowych Organizacji Ekologicznych
Sygnatariusze Karty to organizacje ekologiczne działające na rzecz:
- wysokiej jakości życia w czystym środowisku,
- zachowania skarbów przyrody,
- zapewnienia przestrzegania praw ludzi i zwierząt,
- zaangażowania obywateli w działania na rzecz ochrony środowiska.
Uznając znaczenie istotnej roli, jaką organizacje ekologiczne odgrywają w ochronie środowiska, chcemy dążyć do pełnej przejrzystości funkcjonowania, jawności decyzji, a także wiarygodności naszych działań. Dlatego deklarujemy przestrzeganie poniższych zasad.
Jawność
Działalność każdej organizacji powinna być jawna dla wszystkich zainteresowanych. Dlatego zobowiązujemy się do:
- rozpowszechniania informacji o działaniach realizowanych przez organizację,
- upublicznianiu rocznych raportów merytorycznych i finansowych,
- informowaniu o dofinansowaniu udzielanym ze środków publicznych oraz przez biznes na stronie internetowej organizacji.
Rzetelność
Osiągnięcie celów przyjętych przez organizację wymaga konsekwentnego i kompetentnego działania. Dlatego zobowiązujemy się do:
- podejmowania zadań na miarę kompetencji i możliwości organizacji,
- wywiązywania się z umów i zobowiązań,
- troski o wysoką jakość realizowanych działań.
Uczestnictwo w postępowaniach administracyjnych – uczciwość i praworządność
Celem uczestniczenia organizacji w postępowaniach administracyjnych powinno być:
- zapewnienie przestrzegania prawa,
- zagwarantowanie udziału społecznego w procesie podejmowania decyzji,
- pełna jawność procedur decyzyjnych,
- przeciwdziałanie korupcji,
- zapewnienie przestrzegania zasad ekorozwoju przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
Uczestnicząc w postępowaniach administracyjnych zobowiązujemy się do:
- kierowania się względami merytorycznymi,
- nie zawierania porozumień z inwestorem lub organem administracji, w związku z prowadzonym postępowaniem, w wyniku którego organizacja, osoby odpowiedzialne w niej za podejmowanie decyzji lub podmioty z nią związane mogłyby uzyskać jakiekolwiek korzyści finansowe lub materialne,
- zapewnienia pełnej jawności wszystkich ustaleń dotyczących prowadzonego postępowania,
- poddania się obowiązującym procedurom wyjaśniającym i kontrolnym.
Współpraca z biznesem – konsekwencja i wiarygodność
Współpraca organizacji pozarządowych i biznesu może wnosić nową jakość w działalność dla ochrony środowiska oraz przyjmować różne formy, których istotą jest równoprawność partnerów.
Współdziałanie może obejmować zarówno wsparcie organizacji przez biznes, jak i biznesu przez organizacje. Może ono dotyczyć zarówno wsparcia finansowego i materialnego, jak i współpracy merytorycznej, jak na przykład: upowszechnianie dobrych praktyk środowiskowych wdrażanych przez firmy, czy też udział we wspólnych działaniach rzeczniczych i edukacyjnych służących celom ochrony środowiska.
Jednak szczególnie istotne jest, aby wzajemna współpraca była zgodna z misją organizacji ekologicznych oraz zapewniała zachowanie ich niezależności, bezstronności i wiarygodności.
Dlatego też zobowiązujemy się:
- nie współpracować z firmami, których działalność stoi w bezpośredniej sprzeczności z ochroną środowiska lub też łamie zasady etyczne tj. w szczególności nie przestrzegającymi praw człowieka, przyczyniającymi się do powstawania nierówności społecznych (biedy i ubóstwa), przyczyniającymi się do wielkoskalowych zniszczeń przyrody i środowiska (nie tylko lokalnie, ale także w wymiarze zewnętrznym – w krajach rozwijających się), nie respektującymi zwyczajów lokalnych i prawa miejscowego, utrudniającymi dostęp do informacji na temat wpływu ich działalności na środowisko;
- nie współpracować z firmami, które mogłyby doprowadzić do konfliktu interesów oraz obniżyć niezależność bądź bezstronność organizacji;
- korzystać ze wsparcia finansowego lub materialnego biznesu wyłącznie w przypadku firm, które przyjmując odpowiedzialność za wpływ swojej działalności na środowisko, dążą do obniżenia negatywnego oddziaływania swojej działalności na środowisko oraz dbają o wysokie standardy w zakresie ochrony środowiska, nie są odpowiedzialne za ciężkie i poważne przypadki niszczenia środowiska, wspierają rozwój eko-innowacji;
- wykorzystywać przy finansowaniu tylko środki, które uzyskano z poszanowaniem demokracji, prawa i norm etycznych.
Funkcjonowanie Karty Etycznej określa Regulamin Karty, stanowiący załącznik do niej.