Często wychodzimy z założenia, że nie mamy wpływu na sytuację polityczną, społeczną i gospodarczą w naszym mieście i regionie, a co dopiero w państwie. W sumie nic dziwnego – widzimy, jak podejmowane są decyzje, które wpływają na jakość naszego życia – daleko od nas samych, naszych potrzeb i aspiracji.

Gdyby jednak wziąć sprawy w swoje ręce i coś zmienić? W końcu żyjemy w demokratycznym kraju, w którym mamy prawo głosu i wolności obywatelskich, w którym codziennie decydujemy, gdzie wydajemy nasze pieniądze, i w którym przynależymy do różnych społeczności. Już to sprawia, że możemy mieć realny wpływ na bliższą i dalszą rzeczywistość, w jakiej żyjemy.

Zaangażowanie w sprawy, które nas dotyczą, to warunek zmiany. Największe z nich dokonują się od podstaw – od wyrazu sprzeciwu, przeorganizowania schematów myślenia, zachęcenia innych do działania, wykorzystania zasobów, jakie mamy i wspólnego PLANU! Dodajmy do tego większą szczyptę pozytywnego myślenia oraz poczucia humoru i do dzieła!

Działając w Fundacji Otwarty Plan, chcemy inspirować siebie i innych do wspólnej pracy, by poprawiać jakość życia (mojego, Twojego, naszego), tam gdzie mieszkamy i pracujemy. Aby miasta były dla ludzi i przyrody, byśmy uczestniczyli w kształtowaniu przestrzeni publicznej, sami decydowali, o tym co jemy, od kogo co kupujemy, jak pozyskujemy energię, oraz wpływali na prawo, które o nas decyduje. PLAN jest OTWARTY. Każdy może znaleźć w nim swoje miejsce!