Z wielką radością zapraszamy Was do wzięcia udziału w unikalnym projekcie, który łączy zagadnienia pamięci z naturą i krytyczną refleksją – Memory Garden.

Memory Garden: Połączenie Wspomnień i Natury 

Memory Garden służy jako kanał łączący nasze pierwsze wspomnienia splecione z naturą i klimatem. Jest to przestrzeń, gdzie możemy zadać sobie pytanie, w jaki sposób nasze indywidualne doświadczenia ukształtowały nasze spojrzenie na kryzys klimatyczny, a jeśli tak, to w jakim stopniu. To punkt wyjścia do pogłębionej refleksji nad naszą przynależnością do natury i zastanowienie się, czy ta introspekcja może służyć jako pouczający paradygmat dla innych.

Memory Garden: Przestrzeń Krytycznej Dyskusji 

Memory Garden to również przestrzeń, w której poprzez interdyscyplinarną pracę badaczy/badaczek/osób badawczych oraz artystów/artystek/osób artystycznych, zainicjowana zostanie krytyczna dyskusja nad narracjami (post)kolonialnymi w Polsce oraz grup zmarginalizowanych. Jest to kluczowa granica dla rozwoju świadomości społecznej i działań. Dialog wokół przeszłych historycznej odpowiedzialności Polski jest w dużej mierze nieobecny zarówno w opinii publicznej, jak i w ekologicznych organizacjach pozarządowych. Biorąc to pod uwagę, pilne jest zainicjowanie krytycznego dyskursu na ten temat w Polsce.

Dlaczego warto wziąć udział?

  • Refleksja i Edukacja: Memory Garden jest przestrzenią do refleksji nad naszym miejscem w naturze i historii, a także do nauki i poszerzania świadomości społecznej.
  • Kreatywność i Sztuka: Udział w projekcie pozwala na zaangażowanie się w twórcze działania artystyczne, które promują krytyczne myślenie i dyskusję.
  • Społeczność i Dialog: Spotkania w Memory Garden to okazja do wymiany myśli i doświadczeń z innymi oraz budowania wspólnoty 

Kogo szukamy?

Artystów/artystki/osoby artystyczne oraz badawczy/badaczki/osoby badawcze, które chcą działać na rzecz wzmocnienia krytycznego dyskursu klimatycznego w Polsce. Osób, które chcą działać wspólnotowo  i nie boją się wyzwań 😉 Kluczowym elementem naszego projektu jest utworzenie zespołu badacz-artysta, badaczka-artystka, osoba badawcza-osoba artystyczna, który będzie wspólnie realizował projekt mający na celu pogłębienie tematyki kryzysu klimatycznego i zakończenie go dziełem artystycznym.

OFERUJEMY:

Unikalną możliwość pracy w interdyscyplinarnych parach w metodzie badań partycypacypacyjnych, włączenie w społeczność projektową Humanity in Action oraz współtworzenie wystawy na temat kryzysu klimatycznego

Pokrywamy koszty noclegów, wyżywienia, materiałów oraz dodatkowo dla osób spoza Krakowa koszty dojazdu. Warunkiem uczestnictwa jest terminowe przesłanie zgłoszenia oraz deklaracja aktywnego udziału we wszystkich etapach projektu.

Plan Memory Garden: 

  1. Pierwsze spotkanie Memory Garden: Budowanie wspólnoty

Termin: 8-11 sierpnia 2024, Dąbrowa Górnicza

  1. Mentoring i praca zdalna zespołów 

Termin: wrzesień 2024, praca online

  1. Drugie spotkanie Memory Garden: rezydencja oraz wystawa

Termin: październik 2024, Skład Solny, ul. Na Zjeździe 8, Kraków

Udział w projekcie oznacza zaangażowanie się w stworzenie dzieła w interdyscyplinarnym, dwuosobowym zespole, w okresie sierpień-październik 2024.

W ramach projektu pokryte zostaną koszty uczestnictwa (koszty podróży, noclegów, wyżywienia, materiałów).

Nasz zespół:

Magdalena Klarenbach (KLARA) – socjolożka, pracowniczka ekologicznych organizacji pozarządowych i badaczka kryzysu klimatycznego. Jej zainteresowania badawcze związane są z ruchem młodzieżowym, kryzysem klimatycznym, edukacją eksperymentalną i transformacją społeczną. Założycielka i członkini zarządu Fundacji Otwarty Plan. W 2024 roku laureatka programu stypendialnego Humanity in Action. W 2022 roku członkini zespołu kuratorskiego projektu Klimatyczne Karawany- sztuka w dobie kryzysu klimatycznego

Mateusz Gawrysiak -artysta wizualnym pracujący głównie z fotografią. W swoich działaniach koncentruje się szczególnie na interakcjach międzyludzkich, zbiegach okoliczności i kryzysie klimatycznym. Mateusz czerpie nie tylko z doświadczeń zebranych w trakcie międzynarodowych rezydencji – m.in. Nomad City 2023 i Medienfrische 2024, ale także z roli instruktora w młodzieżowej organizacji pozarządowej. Został wyróżniony stypendium Heather B. Mattera Opportunity Scholarship oraz grantem z programu „Kultura Polska na Świecie” Instytutu Adama Mickiewicza.

Zuzanna Ogrodnik – koordynatorka projektów, działaczka społeczna, członkini stowarzyszenia artystycznego DAJSE i ekonomistka. Od lat pracuje z dziećmi i młodzieżą, jako instruktorka Związku Harcerstwa Polskiego, a w swoich działaniach łączy aspekty ekologiczne z ekonomią. Fascynuje się przyrodą i jej wpływem na dobrostan człowieka. Ma doświadczenie w pracy w organizacjach pozarządowych oraz zarządzaniu projektami.

Jak można się zaangażować? 

Aby dołączyć do Memory Garden, zapraszamy do wypełnienia formularza zgłoszeniowego 

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i pomożemy w wyborze odpowiednich roślin oraz dzieł sztuki do projektu. Razem stwórzmy przestrzeń, gdzie wspomnienia i natura spotykają się z krytycznym myśleniem i sztuką. Memory Garden czeka na Wasze historie, zaangażowanie i refleksję.

Kontakt: KLARA – Magdalena Klarenbach

Website: www.otwartyplan.org/memorygarden

Email: klara@otwartyplan.org

Phone: +48 608422208