W lecie 2022 roku, w największym możliwym upale, spotkaliśmy się by wspólnie z artystami/artystkami, aktywistkami/aktywistami oraz badaczkami/badaczami doświadczyć nowej formy edukacyjno-artystycznej jaką są eko-rezydencje. Główną ideą było zaangażowanie się w tematykę zmian klimatycznych, ekologii i równowagi ekospołecznej. Poprzez wymianę praktyk, angażowanie się w środowisko i tworzenie dzieł sztuki (w szerokim znaczeniu) projekt miał na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z kryzysem klimatycznym i wspieranie poprzez badanie zrównoważonych relacji i praktyk artystycznych skoncentrowanych na społeczności.
Zespół Karawan przygotował dla osób uczestniczących różnorodny program, w postaci takich działań jak: pracownia artystyczna, spotkania z praktykami i praktyczkami, pokaz filmowy, warsztaty pracy z ciałem, spacery i koncert muzyczny, których głównym założeniem było wspólne uczenie się oraz tworzenie w interdyscyplinarnym gronie. Dodatkowo, ważne dla nas było zachowanie wspólnotowości wydarzenia czyli dzielenie się, na pozór prozaicznymi sprawami jak przygotowywanie posiłków i ich spożywanie - którego symbolem stał się obrus. Niemy świadek naszych dyskusji, pracy, walki z dojmującym upałem, pierwszych pomysłów, wątpliwości i śmiechu :)
Relacją dostępną dla ludzi z zewnątrz jest film dokumentalny - zapis naszego eksperymentu. Można w nim znaleźć głosy osób, które opisują swój aktywizm klimatyczny tj. dlaczego jest to dla nich ważne, jak łączą aktywizm ze sztuką, czym są dla nich eko-rezydencje, co czują na myśl o kryzysie i jak postrzegają świat.