W ramach czterodniowej rezydencji zapraszamy artystów/artystki, aktywistów/aktywistki i badaczki/badaczy do wspólnej wymiany praktyk i tworzenia dzieł sztuki wizualnej. Nasz projekt ma na celu, zwrócenie uwagi na zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi, i tym samym wzmacnianie odporności na nie, poprzez odkrywanie zrównoważonych relacji i praktyk artystycznych skupionych na społeczności.
Karawany klimatyczne to miejsce, w którym można się angażować, odkrywać i współtworzyć. To także przestrzeń gdzie aktywizm świata sztuki pozwala artystom/artystkom na mierzenie się ze współczesnymi problemami poprzez wspólną refleksję na temat tego jak obecny system społeczno-ekonomiczny wpływa na świat, w tym na ludzi i społeczności.
Program będzie obejmował wspólne posiłki, leśne spacery, dzielenie się wiedzą, warsztaty, a także czas na tworzenie samemu lub w grupach. Zachęcamy uczestników i uczestniczki do współpracy i wychodzenia poza swoje dyscypliny.
Termin składania wniosków: 30 maja 2022 r. Można zgłaszać się indywidualnie lub jako mała grupa. Rezydencje będą odbywać się w Składzie Solnym, ul. Na Zjeździe 8 w Krakowie.
Zapewnione są proste trzy posiłki dziennie, które przygotowujemy wspólnie. Przestrzeń warsztatowa będzie dostępna dla wszystkich. Jeśli jesteś z daleka i potrzebujesz noclegu napisz do nas – postaramy się coś załatwić 🙂
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/H6DMrLA8DTes5hYU8
Eksperci/tki:
Małgorzata Białek – w 2008 r. ukończyła Akademię Teatralną w Krakowie im. Ludwika Solskiego Wydział Aktorstwa Dramatycznego we Wrocławiu. Aktorka Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu i Teatru Współczesnego w Krakowie w latach 2008 – 2018. Autorka bajek teatralnych dla dzieci w wieku przedszkolnym. Współzałożycielka grupy artystycznej Re-Publika Artystów w Krakowie. Kuratorka wystaw sztuki współczesnej w Galerii 2 Światy.
Magdalena Klarenbach – socjolożka, pracowniczka ekologicznych organizacji pozarządowych i aktywistka z ponad 10-letnim doświadczeniem w edukacji. Autorka różnorodnych publikacji dla nauczycieli (przewodniki metodyczne, scenariusze lekcji, kursy e-learningowe) i uczniów. Trenerka z doświadczeniem w zakresie edukacji globalnej. W praktyce zawodowej koncentruje się na dorosłych i młodzieży. Zainteresowania badawcze związane są z ruchem młodzieżowym, zmianami klimatycznymi, edukacją globalną, zrównoważonym rozwojem, zwłaszcza w kontekście miasta. Założycielka i członkini zarządu Fundacji Otwarty Plan.
Jakub Palacz – aktor filmowy i teatralny. Dramaturg performer i muzyk. W 1999 roku ukończył studia na PWST w Krakowie. Współpracował z teatrami: Bagatela, Teatr Buckleina, Teatr Łaźnia Nowa. Gra na gitarze w zespole ELOE. Komponuje muzykę do filmu i teatru. Założyciel teatru ELOE theater of noise z którym brał udział w festiwalu Malta 2007. Autor sztuki Dzieci Energii ,przełożonej na dwa języki. Współpracował z TVN, Discovery, TVP. Zagrał szereg ról teatralnych w różnych teatrach w Polsce i za granicą. Najważniejsza to Król Edyp, którego zagrał w trzech różnych wersjach. Łaźnia Nowa, Project Theater Studio (Wiedeń), Teatr Cracovia, Teatr Vis a Vis.
W ramach projektu Karawany klimatyczne, realizowanego przez Forum Społeczeństwa Obywatelskiego UE-Rosja, opracowywane są kreatywne narzędzia pozwalające na refleksję za pomocą środków kulturowych nad konkretnymi lokalnymi przemianami spowodowanymi, bezpośrednio lub pośrednio, przez zmiany klimatu. W projekcie weźmie udział 6 regionów europejskich – Brandenburgia/granica Saksonii, Morze Bałtyckie/Mierzeja Kurońska, Śląsk, wiejska Mołdawia, Apulia i północna Holandia. Wspólnie będą pracować nad stworzeniem obozów dla lokalnej młodzieży, artystów i aktywnych obywateli angażujących się na rzecz sprawiedliwości klimatycznej w swoich dzielnicach. Dzięki współpracy transeuropejskiej projekt będzie wzmacniał solidarność między obywatelami zaangażowanymi w edukację kulturalną, a także wspierał kolektywy i ich lokalne zaangażowanie.