Krok 1. Miasto jako plansza
Wyobraźcie sobie Wasze miasto jako ogromną planszę do gry, na której takie miejsca jak np.: biblioteki, kawiarnie, ulice, sklepy ekologiczne, centra kultury, stają się stacjami. To do nich uczestnicy/czki gry muszą się dostać i wykonać określone zadania. To, jakie miejsca wybierzecie, zależy od Waszego pomysłu, dobrze jednak, aby miejsca te były powiązane z myślą przewodnią gry, czy to na poziomie praktycznym czy symbolicznym (np. Sprawiedliwy Handel i lokalna kawiarnia sprzedająca certyfikowaną kawę).
Fot. FAIR TRAIN 2012
Krok 2. Temat przewodni
Opracowanie pomysłu na temat przewodni gry, który odnosi się do tematyki edukacji globalnej, nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Jedną z możliwości jest organizacja gry w listopadzie w czasie Tygodnia Edukacji Globalnej i odniesienie się do jego hasła przewodniego przewidzianego na dany rok. Można także wybrać konkretny dzień z kalendarza, dedykowany określonemu tematowi np:
- 1 stycznia - Światowy Dzień Pokoju
- 10 stycznia - Dzień Obniżania Kosztów Energii
- 11 stycznia - Dzień Wegetarian
- 23 stycznia - Dzień bez Opakowań Foliowych
- 1 lutego - Międzynarodowy Dzień bez Oleju Palmowego
- 20 luty - Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej
- 21 luty - Dzień Walki z Reżimem Kolonialnym
- 1 marca - Dzień Zero dla Dyskryminacji
- 8 marca - Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet i Międzynarodowy Dzień Pokoju na Świecie
- 15 marzec - Światowy Dzień Praw Konsumenta i Europejski Dzień Konsumenta
- 20 marca - Dzień bez Mięsa
- 21 marca - Światowy Dzień Lasów
- 22 marca - Światowy Dzień Wody
- 25 marca - Godzina dla Ziemi
- 28 marca - Dzień Chwastów
- 1 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ptaków
- 7 kwietnia - Światowy Dzień Zdrowia
- 8 kwietnia- Światowy Dzień Opozycji przeciw GMO
- 14 kwietnia - Dzień Ludzi Bezdomnych
- 22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi
- 5 maja - Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
- 8 maja - Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca
- 11 maja - Dzień bez Śmiecenia
- 12 maja - Dzień Sprawiedliwego Handlu (w 2017 r.)
- 21 maja - Europejski Dzień Obszarów Natura 2000
- 22 maja - Dzień Praw Zwierząt i Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej
- 25 maja - Dzień Wyzwolenia Afryki
- 1 czerwca - Światowy Dzień Misyjny Dzieci
- 5 czerwca - Dzień Ochrony Środowiska
- 20 czerwca -Światowy Dzień Uchodźcy
- 17 lipca - Światowy Dzień Międzynarodowej Sprawiedliwości
- 19 sierpnia - Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej
- 23 sierpnia - Międzynarodowy Dzień Pamięci o Handlu Niewolnikami i jego Zniesieniu
- 25 sierpnia - Dzień Polskiej Żywności
- 15 września - Międzynarodowy Dzień Demokracji
- 10 października - Światowy Dzień Informacji na temat Rozwoju
- 16 października - Światowy Dzień Głodu, Światowy Dzień Żywności
- 17 października - Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem
- 16 listopada - Międzynarodowy Dzień Tolerancji
- 20 listopada - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
- 29 listopada - Dzień bez Kupowania (w 2017 r.)
- 10 grudnia - Światowy Dzień Praw Człowieka
- 20 grudnia - Międzynarodowy Dzień Solidarności
Fot. FAIR TRAIN 2016
Krok 3. Zespół i plan działania
Organizacja gry może wymagać sporo zaangażowania, więc za pierwszym razem warto zacząć od mniejszej skali, by w późniejszym czasie grę rozbudowywać. Zacznijcie od skompletowania zespołu i opracowania plan działania, w czym pomoże Wam NARZĘDZIOWNIA z Podaj Dalej! Poradnik dla uczniów i uczennic jak zmieniać świat. Podzielcie zadania między sobą tak, aby wszystkie aspekty realizacji gry były zagospodarowane. Jeśli temat przewodni gry jest dla Was nowy, to poszukajcie eksperta/tki, który/a pomoże Wam się dobrze przygotować. W internecie znajdziecie wiele publikacji związanej z edukacją globalną, a polecane przez nas materiały w BAZIE MATERIAŁÓW.
Krok 4. Trasa i stacje gry
Jeśli macie już wybrany temat, zastanówcie, czy w Waszym mieście są miejsca, które mogą do niego pasować i w jakiej są od siebie odległości. Możecie wybrać się na rekonesans i zmierzyć czas potrzebny do przejścia między miejscami. Stacje nie powinny być zbyt daleko od siebie. Zastanówcie się nad liczbą stacji oraz ich treścią merytoryczną. Możecie przydzielić opracowanie stacji szkołom/placówkom edukacyjnym/zespołom, zaangażowanym w organizację gry. Gotowe pomysły z gry FAIR TRAIN 2016 znajdziecie na naszej stronie. Po opracowaniu scenariusza gry i zaplanowaniu trasy, ustalcie czas na wykonanie zadań. Sprawdźcie, czy zadania są logicznie opisane i ile zajmują czasu (przetestujcie je na sobie). Gra w zależności od liczby stacji i ich rozplanowania powinna trwać od 1,5 do 3h. Przygotujcie również regulamin oraz kartę gry dla zespołów (patrz na tej stronie).
Fot. FAIR TRAIN 2015
Krok 5. Patronaty i sponsorzy
Postarajcie się pozyskać patronaty np. kuratorium i lokalnych władz, dzięki czemu Wasze wydarzenie będzie bardziej atrakcyjne dla szkół/placówek edukacyjnych, chętnych do udziału w grze. Lokalne instytucje warto zapytać także o możliwość otrzymania środków finansowych na drobne nagrody dla uczestników/czek. Możecie także wysyłać zapytania do lokalnych firm np. sklepów ekologicznych i sklepów z produktami Fair Trade. Pamiętajcie, aby wszystkim instytucjom i osobom zaangażowanym w pomoc, wysłać podziękowania po zakończeniu gry!
Fot. FAIR TRAIN 2014
Krok 6. Rozpoczęcie i zakończenie gry
Jeśli zdecydujecie się, aby gra odbywała się w przestrzeni miejskiej, to postarajcie się o odpowiednią przestrzeń na jej rozpoczęcie i zakończenie. Wasza szkoła może być za daleko, w przypadku gdy zaplanowaliście grę np. w centrum miasta. Doskonale do tego nadają się sale instytucji publicznych, które często bezpłatnie udostępniane są na wydarzenia edukacyjne dla szkół. Przygotujcie odpowiednie miejsce, w którym uczestnicy/czki będą rejestrowali się na początku gry. Sprawdźcie, czy wszyscy zgłoszeni przybyli na miejsce. Jeśli potrzebne są zgody od rodziców na uczestnictwo w grze oraz inne oświadczenia, to jest to najlepszy moment, żeby je skompletować. Rozdajcie uczestnikom/czkom potrzebne materiały - mapę stacji oraz karty gry. Przypomnijcie uczestnikom/czkom zasady gry i regulaminu podczas jej oficjalnego rozpoczęcia. Uroczyste zakończenie gry to moment na przedstawienie gości i prezentację wszystkich zaangażowanych osób/instytucji, którzy wsparli Wasze działania. Najważniejszym punktem będzie ogłoszenie zwycięzców i rozdanie nagród. Możecie przygotować dodatkowe wydarzenia, jak debatę z ekspertami, prezentacje, pokaz filmu czy nawet koncert. Jeśli będziecie mieli taką możliwość, zorganizujcie drobny poczęstunek.
Fot. FAIR TRAIN 2012
Krok 7. Narzędziownia gry miejskiej
Mapa: to ważny element gry miejskiej. Ze względu na rozlokowanie stacji w różnych miejscach, powinniście mieć pewność, że uczestnicy/czki łatwo będą mogli do nich dotrzeć. Oznaczcie wszystkie stacje (najlepiej numerami). W przypadku, kiedy miejsca na rozpoczęcie i zakończenie gry znajdują się gdzie indziej, umieśćcie je również na mapie. Każdy zespół powinien mieć przynajmniej jedną, dobrej jakości, mapę przy sobie.
Karta gry: dzięki karcie uczestnicy/czki gry będą mogli zbierać punkty za poprawne wykonanie zadań na stacjach. Punkty możecie wydrukować w postaci naklejek albo przybijać pieczątkami. Na karcie zróbcie miejsce na nazwę drużyny i imiona uczestników/czek.
Dyplomy i podziękowania: przygotujcie gotowe szablony dyplomów uczestnictwa dla uczestników/czek i z podziękowaniami dla wszystkich zaangażowanych osób.
Fot. FAIR TRAIN 2014